Lajmi i fundit

EMRI/ Ekstradohet nga Gjermania ish oficeri i RENEA-s, pjesë e krimit të organizuar

Prodhimi i naftës dhe i gazit në Norvegji do të pakësohet, punëtorët fillojnë grevën

Prodhimi i naftës dhe i gazit në Norvegji do të pakësohet, punëtorët fillojnë grevën

10:59, 05/07/2022
A+ Aa A-

Punëtorët norvegjezë në det të hapur filluan një grevë të marten, një ndalesë që do të pakësojë prodhimin e naftës dhe gazit në vend, tha sindikata që udhëheq aksionin industrial.

Greva, në të cilën punëtorët kërkojnë rritje të pagave për të kompensuar inflacionin në rritje, vjen mes çmimeve të larta të naftës dhe gazit, me furnizimet me gaz në Evropë veçanërisht të shtrënguara pas pakësimit të eksporteve nga Rusia.

Audun Ingvartsen, udhëheqësi i sindikatës Lederne, konfirmoi për Reuters se greva kishte filluar.

Sindikata dhe lobi që përfaqëson kompanitë e naftës thanë të hënën mbrëma se palët negociuese nuk kishin bërë përparim dhe se një grevë ishte caktuar të fillonte në mesnatë me orën lokale (00:00 CET).

Greva do të ketë "një ndikim thelbësor në eksportet e gazit", tha Shoqata Norvegjeze e Naftës dhe Gazit në faqen e saj të internetit. "Rreth 13 për qind e eksporteve ditore të gazit të Norvegjisë do të humbasin".

Equinor, operatori i platformave, nisi një mbyllje të ti zonave në Detin e Veriut si rezultat i një greve, tha kompania të martën.

Ndalesa e së martës në tre zona - Gudrun, Oseberg Jug dhe Oseberg East - do të shtrihet në tre të tjera - Kristin, Heidrun dhe Aasta Hansteen - që nga mesnata e së mërkurës.

Një zonë e shtatë, Tyrihans, do të duhet të mbyllet sepse prodhimi i saj përpunohet nga Kristin.

Lederne tha të hënën se do të përshkallëzonte më tej veprimin industrial nga 9 korriku, duke i çuar punëtorët në grevë në tre platforma të tjera.

Të martën, prodhimi i naftës dhe gazit do të reduktohet me 89,000 fuçi ekuivalente nafte në ditë, nga të cilat prodhimi i gazit përbën 27,500, përsëriti Equinor të martën.

Ndërsa greva thellohet nga e mërkura, prodhimi i naftës do të ulet me 130,000 fuçi në ditë, tha Equinor, duke konfirmuar një vlerësim të mëparshëm.

Reuters vlerëson se veprimi i kësaj jave korrespondon me rreth 6.5% të prodhimit të Norvegjisë.

Kjo do të thotë se afër një e katërta e prodhimit të gazit të Norvegjisë mund të mbyllet deri të shtunën si dhe rreth 15% e prodhimit të saj të naftës.

Qeveria norvegjeze ka thënë se po e ndiqte konfliktin "nga afër". Ajo mund të ndërhyjë për të ndaluar një grevë nëse ka rrethana të jashtëzakonshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco