Kriza/ Ministri i Energjisë i Sri Lankës: Kemi naftë vetëm për më pak se një ditë

Kriza/ Ministri i Energjisë i Sri Lankës: Kemi naftë vetëm për më pak se një ditë

10:59, 05/07/2022
A+ Aa A-

Ministri i Energjisë i Sri Lankës, ka bërë një njoftim rreth rezervave të naftës, derisa vendi i tij është duke u përballur me krizën ekonomike më të rëndë në 70 vjetët e fundit.

Kanchana Wijesekera ka thënë se ka mjaftueshëm naftë vetëm për më pak se një ditë krahas kërkesës së rregullt, raporton BBC.

Ai po ashtu ka theksuar se dërgesa e fundit ka qenë para me tepër së dy javëve. Sipas Wijesekera ata kanë rezerva të naftës prej 12 mijë e 774 tonë dhe të benzinës prej 4 mijë e 61 tonësh.

Javën e kaluar Sri Lanka ka pezulluar shitjen e naftës për mjetet jo të domosdoshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco