Matematikania ukrainase fiton medaljen prestigjioze Fields

Matematikania ukrainase fiton medaljen prestigjioze Fields

10:38, 05/07/2022
A+ Aa A-

Berlin - Matematikania ukrainase Maryna Viazovska u caktua të martën si një nga katër marrësit e medaljes prestigjioze Fields, e cila shpesh përshkruhet si çmimi Nobel në matematikë.

Kongresi Ndërkombëtar i Matematikanëve tha se Viazovska, e cila mban postin në teorinë e numrave në Institutin Federal Zviceran të Teknologjisë në Lozanë, nderohej për punën e saj në paketimin më të dendur të sferave identike në tetë dimensione.

Fituesit e tjerë ishin matematikani francez Hugo Duminil-Copin nga Universiteti i Gjenevës; Matematikani koreano-amerikan June Huh nga Princeton; dhe matematikani britanik James Maynard nga Universiteti i Oksfordit.

Medalja Fields u jepet çdo katër vjet matematikanëve nën 40 vjeç.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco