Lajmi i fundit

VIDEO/ Atentati ndaj Trump, dëshmitari: E njoftova policinë për qitësin, por çuditërisht askush nuk veproi

Hija e Ukrainës: Fëmijët vdesin nga uria në Somalinë e mbetur pa ndihma

Hija e Ukrainës: Fëmijët vdesin nga uria në Somalinë e mbetur pa ndihma

10:30, 05/07/2022
A+ Aa A-

Mogadishu, Somali - Më shumë se dy duzina fëmijë kanë vdekur nga uria në dy muajt e fundit në një spital të vetëm në Somali.

Dr. Yahye Abdi Garun ka parë prindërit e tyre të dobësuar duke përshkuar zonat rurale të kapluara nga thatësira më e thatë në dekada. E megjithatë ende nuk ka arritur asnjë ndihmë humanitare.

Menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, një donator që po përgatitej t'i jepte një gjysmë milioni dollarë një grupi ndihmash në Somali i tha drejtorit të tij ekzekutiv Hussein Kulmiye se po i çonte paratë për të ndihmuar ukrainasit.

Dhe tani, ndërsa somalezët që ikin nga thatësira mbushin më shumë se 500 kampe në qytetin Baidoa, punonjësit e ndihmës bëjnë zgjedhje "të tmerrshme" për të ndihmuar një kamp e duke lënë menjanë 10 të tjerë, tha Sekretari i Përgjithshëm Norvegjez i Këshillit të Refugjatëve, Jan Egeland, që i tha Associated Press se ai është. "I zemëruar dhe i turpëruar."

Apeli i grupit të tij për Ukrainën u financua plotësisht brenda 48 orëve, por ankesa e tij në Somali është ndoshta e financuar në një të  katërtën, pasi mijëra njerëz po vdesin.

Lufta në Ukrainë ka tërhequr papritur miliona dollarë të destinuara për vendet e tjera në krizë.

Somalia, e cila përballet me mungesën e ushqimit të shkaktuar kryesisht nga lufta, mund të jetë më e cenueshmja.

Financimi i saj nga ndihmat është më pak se gjysma e nivelit të vitit të kaluar, ndërsa donatorët perëndimorë me shumicë dërrmuese kanë dërguar më shumë se 1.7 miliardë dollarë për t'iu përgjigjur luftës në Evropë.

Jemeni, Siria, Iraku, Sudani i Jugut, Kongo dhe territoret palestineze janë prekur në mënyrë të ngjashme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco