Termosi i ri gjigant i Berlinit që do të zvogëlojë varësinë nga gazi rus

Termosi i ri gjigant i Berlinit që do të zvogëlojë varësinë nga gazi rus

10:23, 05/07/2022
A+ Aa A-

Për të ofruar ujë të ngrohtë për qytetarët e saj pa konsumuar një ton lëndë djegëse fosile, kryeqyteti gjerman ka ndërtuar një termos 45 metra të lartë që do të mbajë 56 milionë litra ujë të nxehtë.

 Sistemi i ri është zhvilluar nga kompania e shërbimeve Vattenfall dhe pretendohet se të ndihmojë në ngrohjen e shtëpive të Berlinit këtë dimër, edhe nëse furnizimet me gaz rus mbarojnë.

 Sistemet e ngrohjes direkte janë përdorur zakonisht për më shumë se një shekull, megjithatë, shumica nuk janë të dizajnuara për të ruajtur sasi të konsiderueshme të nxehtësisë. 

Pra, ata djegin vetëm aq lëndë djegëse fosile sa nevojitet, gjë që rezulton në më shumë emetime të gazrave serrë.

Qasja e re, megjithatë, do të ngrohë ujin duke përdorur energjinë elektrike të fuqizuar nga termocentralet diellore dhe të erës në të gjithë Gjermaninë dhe do ta mbajë atë në temperatura pothuajse të vlimit. 

Për më tepër, kur ekziston mjaft ujë i ngrohtë, fuqia e tepërt mund të ridrejtohet, duke vepruar si një bateri masive, ku do ta ruajë këtë nxehtësi. 

Objekti prej 52 milionë dollarësh ka një kapacitet termik prej 200 Megavat, që mjafton për të plotësuar shumicën e nevojave të Berlinit për ujë të nxehtë gjatë verës dhe rreth 10 për qind të asaj që kërkon në dimër. 

Rezervuari është gjithashtu i aftë të mbajë ujin të nxehtë për 13 orë.

Objekti është planifikuar të përfundojë deri në fund të këtij viti. 

Dhe ndërsa ky është objekti më i madh i ruajtjes së nxehtësisë në Evropë, ata po zhvillojnë një më të madh në Holandë. 

Zyrtarja e lartë e Berlinit për klimën, Bettina Jarasch tha në një deklaratë:

“Për shkak të vendndodhjes së tij gjeografike, rajoni i Berlinit është edhe më i varur nga lëndët djegëse fosile ruse sesa pjesët e tjera të Gjermanisë. Kjo është arsyeja pse ne jemi vërtet me nxitim këtu. Lufta në Ukrainë dhe kriza energjetike na mësojnë se duhet të jemi më të shpejtë. Para së gjithash të bëhet neutral ndaj klimës. Dhe së dyti, të bëheni të pavarur (nga importet e energjisë).

Ajo shtoi, “Konsumatorët në Gjermani janë shumë të mbrojtur, kështu që ata me siguri nuk do të pësojnë asnjë mungesë. Por sigurisht, ne i lutemi të gjithëve që me të vërtetë të fillojnë të kursejnë energji. Çdo kilovat orë që kursejmë është e mirë për vendin.”

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco