Krimet dhe abuzimet me të drejtat e popullit indigjen: E vërteta e errët që fshihet pas pulave të lira të Evropës Vajza indiane Guarani Kaiowa qan përpara kasolles së saj të shkatërruar nga një zjarr i ndezur nga një zjarrvënës i panjohur në kampin e tyre të improvizuar afër tokës stërgjyshore

Krimet dhe abuzimet me të drejtat e popullit indigjen: E vërteta e errët që fshihet pas pulave të lira të Evropës

10:03, 05/07/2022
A+ Aa A-

Supermarketet, zinxhirët e ushqimit të shpejtë dhe ushqimit për kafshët shtëpiake janë të lidhura me dhunimin e të drejtave të indigjenëve në Brazil, ka rezultuar pas një hetimi të ri.

Organizata jofitimprurëse mjedisore Earthsight publikoi një raport muajin e kaluar të quajtur "Do të bëhet gjak: E vërteta e shëmtuar për pulën e lirë", sipas Euronews,

Ajo zbulon se supermarketet britanike, markat gjermane të ushqimit për kafshët shtëpiake dhe pika e ushqimit të shpejtë KFC janë të gjitha të implikuara në shtypjen e vazhdueshme të një grupi indigjen të dëbuar me forcë nga toka stërgjyshore.

Hetimi nga Earthsight dhe De Olho nos Ruralistas, i cili monitoron agrobizneset në Brazil, zbuloi zinxhirët komplekse të furnizimit të KFC, Sainsbury's, Asda, Aldi dhe Islandës, ndër të tjera në Mbretërinë e Bashkuar si dhe ushqimin për kafshët shtëpiake që shitet në Gjermani nga Lidl, Aldi. , Netto, Edeka dhe shitës të tjerë të mëdhenj.

Ato zbuluan se një nga furnizuesit e shpendëve në Evropë, "Westbridge Foods" me bazë në Worcestershire, është një blerës i madh i pulave të ngrira dhe të marinuara, i lidhur me një fermë me konflikte në shtetin Mato Grosso do Sul të Brazilit.

Si është kthyer toka stërgjyshore, në fermë soje

Baroni i bagëtive Jacintho Honório da Silva Filho, i famshëm për ndihmën që dha për të transformuar Brazilin në një central bujqësor, bleu një copë toke të quajtur Brasília do Sul në vitin 1966.

Por një pjesë e fermës prej 9700 hektarësh u ndërtua në tokën stërgjyshore të grupit indigjen Guarani Kaiowá, i njohur si Takuara. Grupi u dëbua në fillim të viteve 1950 për t'i hapur rrugë agrobiznesit.

"Agjencia indigjene e Brazilit e quajtur FUNAI e identifikoi Takuarën si një tokë tradicionalisht e grupit Guarani Kaiowá, së cilës duhet t'i hiqen kufijtë për popullin Guarani Kaiowá," thotë kreu i kërkimit për shpyllëzimin në "Earthsight", Rubens Carvalho. “Por Gjykata e Lartë në Brazil fatkeqësisht e pezulloi atë proces në vitin 2010.”

Populli Guarani Kaiowá janë përpjekur të rifitojë aksesin në tokën e vet stërgjyshore për 23 ose 24 vitet e fundit. Njerëzit janë përballur me dhunë brutale, e cila arriti kulmin në vitin 2003, kur udhëheqësi i Kaioëá-s, Marcos Veron në foton poshtë, u rrah për vdekje kur punëtorët e armatosur të Brasília do Sul dhe persona të armatosur të punësuar sulmuan kampin që njerëzit indigjenë kishin ngritur në atë territor konfliktual.

Image

“Atë ditë kur u vra, disa anëtarë të komunitetit u torturuan dhe u rrahën”, shton Carvalho. “Ka pasur raste të tjera të frikësimit të armatosur, madje edhe nga forcat e policisë kundër komunitetit.”

Shefi indian brazilian Marcos Verón u vra brutalisht pasi udhëhoqi komunitetin e tij përsëri në një pjesë të tokës së tyre stërgjyshore.  Tre u dënuan për sulmin, por askush nuk u dënua kurrë për vrasjen e Veron.

Dhuna dhe frikësimi u bënë një kërcënim i përditshëm, kështu që grupi indigjen nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të luftonte për tokën e tyre - pasi kjo është mënyra e tyre e vetme për të jetuar sipas traditave dhe zakoneve.

Image

Indianët Guarani Kaiowa rreth një kryqi ku bashkëkombësi indian, 15-vjeçari Denilson Barbosa, u vra nga fermeri Orlandino Carneiro.
 
Çfarë lidhje ka kjo me bizneset evropiane?

Gjatë 70 viteve të fundit, familja e uzurpuesit Jacintho Honório da Silva Filho e transformoi biznesin e vet. Sot Brasília do Sul prodhon sojë.

Burimet vendore i thanë organizatave "Earthsight" dhe "De Olho nos Ruralistas" se soja u shitet kooperativave dhe tregtarëve të mëdhenj, duke përfshirë Lar Cooperativa Agroindustrial, një nga prodhuesit më të mëdhenj të shpendëve në Brazil.

Të dhënat tregtare tregojnë se kompania në Mbretërinë e Bashkuar, Westbridge, importoi mbi 37,000 ton pulë të ngrirë dhe të marinuar nga Lar Cooperativa midis 2018 dhe 2021 - rreth një e treta e pulës që firma braziliane dërgoi në Bashkimin Evropian dhe Mbretërinë e Bashkuar gjatë kësaj periudhe.

Të dhënat zbuluan gjithashtu se klienti i vetëm i madh evropian i Lar Cooperativa për produktet e pulës për ushqimin e kafshëve shtëpiake është Paulsen Food me bazë në Hamburg, i cili bleu rreth 14,000 tonë midis 2017 dhe 2021.

Çfarë ndodh me komunitetin indigjen në fjalë?

"Qeveritë e njëpasnjëshme braziliane nuk kanë arritur të bëjnë punën e tyre dhe t'i japin tokën popullit Guarani Kaiowá siç përcaktohet në Kushtetutë," thotë Rubens Carvalho nga organizata Earthsight.

“Tani për tani ne kemi një qeveri në Brazil që është në mënyrë aktive armiqësore ndaj të drejtave indigjene dhe ka bërë gjithçka që mundet për të bllokuar demarkacionet e mëtejshme të tokave indigjene. Populli Guarani Kaiowá ka pritur për më shumë se 20 vjet që t'i kthehet toka e vet stërgjyshore. Mjerisht duket joreale që kjo të ndodhë shpejt, veçanërisht jo nën këtë qeveri.”

Populli indigjen Guarani Kaiowá ka luftuar për të drejtat e veta për një kohë të gjatë dhe do të vazhdojë ta bëjnë këtë derisa të përmbushen të drejtat e tij. Organizatat si "Earthsight" vazhdojnë t'i mbështesin ato./ar.sh/SYRI.NET

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco