Lajmi i fundit

Atentati ndaj Trump, reagon Berisha: Solidaritet të plotë timin dhe të PD për familjen e presidentit dhe republikanët

Liderin indigjen që mbrojti Amazonën nga minierat e vrasin në Venezuelë

Liderin indigjen që mbrojti Amazonën nga minierat e vrasin në Venezuelë

09:50, 05/07/2022
A+ Aa A-

Një udhëheqës indigjen i Venezuelës, i cili ishte kundërshtar i grupeve të armatosura dhe minierave të paligjshme, është qëlluar për vdekje disa ditë më parë në kryeqytetin e shtetit Amazonas, tha një organizatë joqeveritare dhe tre persona me njohuri për rastin.

Virgilio Trujillo Arana, një burrë 38-vjeçar indigjen Uwottuja, ishte një mbrojtës i Amazonës venezueliane dhe kishte krijuar grupe komuniteti për të vepruar si kujdestarë të komunës Autana të Amazonas.

Arana u qëllua në kokë tre herë nga një person i armatosur që u largua drejt një automjeti të enjten e shkuar në qytetin e Puerto Ayacucho.

Ai thuhet se kishte marrë kërcënime në lidhje me punën e tij. "Në jetë, Trujillo Arana kundërshtoi fuqimisht praninë e grupeve të huaja dhe shfrytëzimin e paligjshëm të minierave në territoret indigjene të popullit Uwottuja, në zonën e Alto Guayapo," shkroi në Twitter OJQ-ja e të drejtave indigjene AC Kape Kape.

Komuniteti Uwottuja përbëhet nga rreth 15,000 njerëz.

Organizatat joqeveritare dhe një raport i Kombeve të Bashkuara kanë denoncuar praninë e grupeve të dhunshme kriminale që kontrollojnë minierat e arit në xhungël.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco