Masakra e 4 korrikut në SHBA, policët arrestojnë sulmuesin e Highland Park

Masakra e 4 korrikut në SHBA, policët arrestojnë sulmuesin e Highland Park

07:07, 05/07/2022
A+ Aa A-

Një reper 22 vjeçar është arrestuar si i dyshuar për të masakrën e ndodhur në paradën e 4 korrikut në një periferi të Çikagos.

Robert 'Bobby' Crimo III u kap nga policët në North Lake Forest, Çikago, pas orës 19:00 me orën lokale të së hënës në mbrëmje.

Fotot dramatike nga vendi i ngjarjes tregojnë vrasësin e dyshuar i cili postoi video rrënqethëse në lidhje me masakrën në internet.

Policia thanë se Crimo hapi zjarr nga një çati, drejt një turme që në fillim u ngatërrua me fishikzjarre në Ditën e Pavarësisë.

Zona ka një komunitet të madh hebre, megjithëse policia ende nuk ka ndarë një motiv të mundshëm për masakrën e së hënës. 

Një faqe në IMDb për të dyshuarin e përshkruan atë si një 'reper, këngëtar, kompozitor, aktor dhe regjisor nga Çikago.'

Videoja më e shikuar në kanalin e reperit në YouTube është videoklipi i këngës së tij: 'On My Mind'.

Biografia vazhdon duke thënë se karriera e tij muzikore filloi kur ai ishte 11 vjeç kur Crimo filloi të ngarkonte muzikë në internet. 

Muzika e tij është në zhanrin e LoFi rap, sipas faqes së tij Spotify. 

Ai ka publikuar tre albume, i pari në vitin 2017 i titulluar "Mesazhe", i cili u pasua me "Observer" të vitit 2018 dhe "Aëake the Rapper" të vitit 2021. 

Këtë vit ai publikoi një EP të titulluar: "Brainëashed". Këngët përfshinin: 'Dead Again' dhe 'I Am the Storm'. 

Crimo ka mesatarisht 16 000 dëgjime në muaj në Spotify dhe me pasuri mbi 100.000 dollarë neto.

Në postimin e tij më të fundit në Twitter nga tetori 2021 i dyshuari shkroi: "Unë nuk jam robot". 

Crimo duket se ka lidhje të gjata me zonën e Highland Park-ut pasi babai i tij, Bob Crimo, ka kandiduar për kryetar bashkie të qytetit në vitin 2019.

Nuk duket se fushata e tij është mbështetur nga ndonjë parti politike. Slogani i tij ishte: 'Një person për njerëzit'.

Pesë persona u vranë në vendngjarje, ndërsa  viktima e gjashtë ndërroi jetë spital, ndërsa dhjetëra të tjerë janë plagosur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco