Lajmi i fundit

Ilir Meta: Takim me delegatët e PL në Korçë

Shuhet regjisori legjendar i teatrit Peter Brook

Shuhet regjisori legjendar i teatrit Peter Brook

16:59, 04/07/2022
A+ Aa A-

Britaniku Peter Brook, një nga regjisorët më me ndikim të teatrit të shekullit të 20-të, vdiq në moshën 98-vjeçare, mësoi Agence France-Presse nga rrethinat e tij.

Brooke ka lindur në Britaninë e Madhe, por një pjesë të madhe të karrierës së tij e kaloi në Francë, ku rishqyrtoi formën teatrale në krye të teatrit të tij parizian Le Bouffes du Nord. Siç raportohet, Brooke vdiq të shtunën.

Në fund të viteve 1960, pas dhjetëra sukseseve, duke përfshirë vënien në skenë të dramave të shumta nga Shekspiri dhe duke punuar me të mëdhenjtë nga Laurence Olivier deri te Orson Welles, ai vendosi të vinte në Francë, ku filloi periudhën e tij eksperimentale të shënuar nga teoria e " hapësirë ​​boshe”.

Artisti i kultit, i cili drejtoi më shumë se 100 shfaqje dhe zhvilloi teorinë e hapësirës së zbrazët për të lënë të egër imagjinatën e audiencës, konsiderohet si një ikonë e teatrit avangard.

Në Francë vuri në skenë shfaqje monumentale, me aktorë të kulturave të ndryshme.

Drama e tij më e famshme është "Mahabharata" për epikën indiane prej nëntë orësh (1985), ajo u përshtat për film në 1989.

Në vitet 1990, kur ai triumfoi në Mbretërinë e Bashkuar me "Ditët e mrekullueshme" të Samuel Beckett, kritikët e përshëndetën atë si regjisorin më të gjallë të Londrës.

Pas një aventure prej më shumë se 35 vitesh në teatrin “Bouf di Nor”, Peter Brook u largua nga kreu i teatrit në vitin 2010 në moshën 85-vjeçare, por vazhdoi të drejtojë deri vonë.

Regjisori gjithmonë e ka refuzuar etiketën e teatrit të angazhuar, por gjithnjë e përsërit se dramat e tij synojnë reflektim në vetvete dhe zhvillim shpirtëror.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco