Sulmet e fundit ndaj zyrtarëve pro-rusë në jug të Ukrainës, rritje e lëvizjes partizane

Sulmet e fundit ndaj zyrtarëve pro-rusë në jug të Ukrainës, rritje e lëvizjes partizane

12:28, 02/07/2022
A+ Aa A-

Uashington - Zyrtarët amerikanë thonë se një trio e tentativave për vrasje në dy javët e fundit, që kishin në shënjestër, zyrtarët pro-rusë, flasin për një rritje të rezistencës kundër autoriteteve pro-ruse në pjesët e pushtuara në jug të Ukrainës.

Edhe pse janë vetëm disa incidente të izoluara në qytetin Kherson deri më tani, zyrtarët amerikanë thonë se rezistenca mund të shndërrohet në një kundër-rebelim më të gjerë që do të përbënte një sfidë të rëndësishme për Rusinë, për mundësinë e saj për ta kontrolluar territorin e pushtuar rishtazi në të gjithë Ukrainën.

Kremlini "po përballet me rritjen e aktivitetit partizan në jug të Ukrainës", tha Avril Haines, drejtori i inteligjencës kombëtare, gjatë një konference në Uashington, DC, të mërkurën.

SHBA beson se Rusia nuk ka forca të mjaftueshme në Kherson për të pushtuar dhe kontrolluar në mënyrë efektive rajonin, tha një zyrtar amerikan, veçanërisht pas tërheqjes së forcave nga zona për të luftuar në lindje, në Donbas.

Një zyrtar tjetër amerikan i tha CNN se kjo zhvendosje mund t'u ketë dhënë partizanëve ukrainas një hapësirë për të sulmuar zyrtarët rusë të instaluar në vend.

Udhëheqësit e Rusisë i kanë dhënë prioritet fushatës ushtarake më shumë se vendosjes së qeverisjes. "Është e qartë se nuk është diçka në të cilën ata janë në gjendje të investojnë tani," tha një zyrtar amerikan.

Trioja e tentativave për vrasje

Sulmi i parë në Kherson ndodhi më 16 qershor, kur një shpërthim they xhamat e një SUV të bardhë Audi Q7. Automjeti ka mbetur i dëmtuar rëndë, por objektivi i sulmit ka shpëtuar. Eugeniy Sobolev, kreu pro-rus i shërbimit të burgut në Kherson të pushtuar, u shtrua në spital pas sulmit, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA Novosti.

Më pak se një javë më vonë, një zyrtar i dytë pro-rus në Kherson u vu në shënjestër. Këtë herë sulmi pati sukses. Më 24 qershor, Dmitry Savluchenko, zyrtari pro-rus i ngarkuar me Departamentin e Rinisë dhe Sporteve për rajonin Kherson, u vra, raportoi RIA Novosti. Serhii Khlan, një këshilltar i kreut të administratës ushtarake civile të Khersonit të Ukrainës, e quajti Savluchenkon një "tradhtar" dhe tha se ai e kishte hedhur në erë në makinën e tij. Khlan shpalli: "Partizanët tanë kanë një fitore tjetër".

Të martën, makina e një zyrtari të tretë pro-rus u dogj në Kherson, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass, megjithëse zyrtari nuk u lëndua. Është e paqartë se kush i kreu sulmet.
Nuk duket të ketë një komandë qendrore që drejton një rezistencë të organizuar, thanë zyrtarët, por sulmet janë rritur në frekuencë, veçanërisht në rajonin Kherson, të cilin Rusia e pushtoi në mars në fillim të pushtimit të saj.

Një burim i lidhur me shërbimin sekret perëndimor ishte më skeptik nëse rezistenca mund të rritej nga sulmet partizane e të kthehej në një fushatë më të organizuar, të aftë për të menaxhuar sulmet dhe për të furnizuar me armë dhe direktiva.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco