Zelenskyy: Sulmi në Odesa terror i qëllimshëm rus

Zelenskyy: Sulmi në Odesa terror i qëllimshëm rus

07:16, 02/07/2022
A+ Aa A-

Në fjalimin e tij të natës, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u shpreh se bombardimet e Rusisë në rajonin e Odesas janë "terror i qëllimshëm rus".

"Në rajonin e Odesas, çmontimi i rrënojave pas sulmit me raketa ruse në Serhiivka është duke u zhvilluar. Tre raketa goditën një ndërtesë të zakonshme banimi, një ndërtesë nëntëkatëshe në të cilën askush nuk fshehu asnjë armë, pajisje ushtarake apo municione, siç flasin gjithmonë propagandistët dhe zyrtarët rusë për sulme të tilla. Ishte thjesht një ndërtesë me rreth 160 njerëz, i cili banohej nga njerëz të thjeshtë, civilë. Nga kjo goditje u shkatërrua edhe qendra rekreative - një objekt absolutisht tipik për zonën bregdetare.

“Theksoj: ky është një terror i qëllimshëm rus, i qëllimshëm, jo ​​ndonjë gabim apo sulm aksidental me raketë. Katër persona nga një familje u vranë. Djali i vrarë, 12 vjeç, quhej Dmytro. Deri tani, në listën e të vdekurve janë 21 persona dhe të plagosur rreth 40. Shifrat kanë ndryshuar gjatë gjithë ditës, fatkeqësisht numri i të vdekurve po rritet” tha Zelenskky.

Ai shtoi se ishte mirënjohës ndaj SHBA-ve dhe “personalisht Bidenit” për paketën e re të mbështetjes për Ukrainën e shpallur sot, e cila përfshin “sisteme shumë të fuqishme NASAMS”. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco