Presidentja e KE, parlamentit ukrainas: Ju keni një perspektivë të qartë europiane, keni mbështetjen tonë

Presidentja e KE, parlamentit ukrainas: Ju keni një perspektivë të qartë europiane, keni mbështetjen tonë

12:33, 01/07/2022
A+ Aa A-

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen përsëriti të premten mbështetjen e saj për Ukrainën për "për aq kohë sa duhet", gjatë një fjalimi virtual në parlamentin ukrainas.

“Evropa do të përballet me Ukrainën për aq kohë sa të duhet. Ne nuk do të pushojmë derisa të fitoni. Ushtarët tuaj të guximshëm në vijën e frontit po bëjnë sakrificat përfundimtare për të mbrojtur tokën e Ukrainës dhe popullit të saj dhe pas linjave ka shumë ukrainas të tjerë që punojnë për të mbështetur këtë përpjekje kombëtare dhe ata të gjithë shpresojnë për një të ardhme më të ndritur për vendin e tyre", Von der Leyen u tha ligjvënësve ukrainas.

Ajo shtoi se pesë muaj më parë do të ishte "e paimagjinueshme" që Ukrainës t'i jepej statusi i kandidatit në BE, por se vendi ka një "perspektivë shumë të qartë evropiane".

“Është një rrugë e gjatë përpara, por Evropa do të jetë në anën tuaj në çdo hap të rrugës, për aq kohë sa të duhet. Nga këto ditë të errëta lufte deri në momentin kur kaloni derën që të çon në Bashkimin tonë Evropian”, tha ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco