Rusia e pranon që po marrin grurin e Ukrainës nga territori i pushtuar

Rusia e pranon që po marrin grurin e Ukrainës nga territori i pushtuar

11:51, 01/07/2022
A+ Aa A-

BBC

Rusia ka filluar dërgimin e grurit nga territori i pushtuar në Ukrainë, bëri të ditur një zyrtar rajonal pro-rus.

Një anije që transportonte 7 mijë ton drithë u largua nga qyteti portal i pushtuar Berdyanks të enjten.

Yevgeny Balitsky tha se anija po shkon drejt ‘vendeve mike’.

Kievi e ka akuzuar për javë të tëra Rusinë dhe aleatët e saj për vjedhjen e grurit të saj nga Ukraina jugore dhe për bllokimin e porteve duke kontribuar në një mungesë globale të ushqimit- diçka që Moska e ka mohuar vazhdimisht.

Dërgesa e grurit nga Berdyansk në rajonin e Zaporizhzhia, shënon hapjen e një rruge detare për të eksportuar grurë nga Ukraina në vendet e tjera.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku01/07/2022 13:19

Çfarë shteti, shtet hajdut, shtet komunist, shtet kriminal. Sa për kësi carësh të dalë nga balta e nga muti, më mirë tl kishin mbajtur Carin Romanov, sot do ishin si Anglia. Ndoqën grushtin e shtetit leninist e sot janë janë për ibret e nuk kanë shpëtim. Njollë e zezë , vjedhin grurin … superfuqia e surratit bythë. Kjo është ana e “drejtë” e historisë që zgjodhën prindët e sulltan zullap Edvin Drama, po këtë anë ka zgjedhur biri i kriminelëve, të na lidhë me RusoSerbët, me anën e diktaturave kriminale luftënxitëse të pasardhësit të Stalinit.

Daj Jaku01/07/2022 12:57

Çfarë shteti, shtet hajdut, shtet komunist, shtet kriminal. Sa për kësi carësh të dalë nga balta e nga muti, më mirë tl kishin mbajtur Carin Romanov, sot do ishin si Anglia. Ndoqën grushtin e shtetit leninist e sot janë janë për ibret e nuk kanë shpëtim. Njollë e zezë , vjedhin grurin … superfuqia e surratit bythë. Kjo është ana e “drejtë” e historisë që zgjodhën prindët e sulltan zullap Edvin Drama, po këtë anë ka zgjedhur biri i kriminelëve, të na lidhë me RusoSerbët, me anën e diktaturave kriminale luftënxitëse të pasardhësit të Stalinit.

Shto koment

Denonco