Mijëra vetë në prezantimin e ekipeve të Tour de France në Kopenhagen

Mijëra vetë në prezantimin e ekipeve të Tour de France në Kopenhagen

10:39, 01/07/2022
A+ Aa A-

Të premten, Tadej Pogacar (ekipi i Emirateve të Emirateve të Bashkuara Arabe) filloi të synojë titullin e tretë radhazi të Tour de France në rrugët e Kopenhagenit në Danimarkë në provën fillestare kohore individuale 13.2 km.

Vetëm dy ditë më parë, turmat e zhurmshme në parkun tematik Tivoli të Kopenhagenit, i dhanë Tour de France atë lloj pritjeje që organizatorët vetëm mund ta kishin ëndërruar.

Brohoritjet më të forta ishin për çiklistë danezë si Jonas Vingegaard dhe për emrat më të mëdhenj të drejtuar nga kampioni Tadej Pogacar.

Personeli i parkut tha se vetëm yjet e rock-ut kishin tërhequr turma të tilla më parë.

Pogacar, i cili udhëton për ekipin e Emirateve të Bashkuara Arabe, tha se ishte gjithashtu i emocionuar. “Si skuadër jemi gati, dhe unë dhe si individ jam gati gjithashtu, kështu që mezi pres që të fillojë e premtja me provën e kohës”, tha slloveni.

Princi i kurorës së Danimarkës Frederick mori pjesë në zbulimin zyrtar të skuadrave, dy ditë përpara se të hapet turneu 21-ditor me një provë kohore prej 13 km, e para nga tre fazat në Danimarkë.

Tivoli Park ka rreth 25 udhëtime në terren. Të mërkurën, 176 çiklistët e shtuan një, duke ecur rreth një piste të veçantë 1 km për t'u përshëndetur nga mijëra fansa të buzëqeshur, brohoritës dhe që filmonin.

“Ndihem mirë, veçanërisht sot me gjithë këta njerëz në Kopenhagë, mund të jesh vetëm i lumtur”. ka thënë Pogaçari.

Sfiduesit e titullit, Primoz Roglic dhe Vingegaard, të dy nga Jumbo Visma, thanë se besonin se strategjia e dy liderëve të ekipit të tyre mund të jepte më në fund çmimin më të çmuar të çiklizmit.

Roglic, një slloven, doli i dyti në 2020 dhe Vingegaard në 2021, të dyja herët pas Pogacar.

“Për sa kohë që ne punojmë së bashku, duke bërë sa më mirë së bashku, ne besojmë se mund ta mposhtim atë”, tha Rogliç.

Roglic u tërhoq  javën e parë të vitit të kaluar pas një rënieje dhe të mërkurën nuk pranoi se ndihej i kërcënuar nga partneri i tij Vingegaard, i cili shkëlqeu në mungesë të tij.

"Ne e bëjmë njëri-tjetrin më të fortë. Kur ke individë të fortë përreth, i gjithë ekipi bëhet më i fortë," tha 32-vjeçari fitues i trefishtë i Vuelta a Espana.

Vingegaard tha se atij dhe Rogliçit i pëlqenin të shkonin për të pirë birrë së bashku.

"Primoz dhe unë jemi miq të mirë edhe jashtë garave me biçikletë," tha 25-vjeçari, një ish-punëtor i fabrikës së peshkut nga komuniteti i vogël i Hillerslev në bregun e Detit të Veriut të Danimarkës.

Të dy Roglic dhe Vingegaard folën për mbijetesën e javës së parë.

Shefi i ekipit Merijn Zeeman e hodhi poshtë nocionin. "Nuk më pëlqen termi 'i mbijetuar' sepse ne nuk kemi frikë. Ne qëndrojmë mbi biçikletë dhe qëndrojmë në krye," tha Zeeman për tendencën e Jumbo për të garuar nga përpara.

“Të mbijetosh tingëllon sikur nuk po flemë natën sepse kemi frikë nga java e parë”.

“Në skenarin më të mirë, të dy janë më të mirë se Pogacari. Nuk është sekret që Pogacar është favorit i madh. Ne kemi nevojë që të gjithë të jenë në nivelin e tij të lartë dhe patjetër që na duhet një strategji me dy liderë."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco