Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës, Sali Berisha

Vala e të nxehtit në Evropë, një rekord 32.5 gradë në Rrethin Arktik

Vala e të nxehtit në Evropë, një rekord 32.5 gradë në Rrethin Arktik

10:41, 01/07/2022
A+ Aa A-

Nxehtësia e fortë në pjesën më të madhe të Evropës vendosi rekorde të temperaturës në qershor nga Rrethi Arktik deri në Afrikën e Veriut. 

Një valë e fortë të nxehti bëri që temperaturat të rriten ndjeshëm mbi mesataren e muajit qershor në një sërë vendesh, në disa raste deri në 20 gradë.

Norvegjia regjistroi një temperaturë prej 32.5 gradë Celsius në Bannock të mërkurën, raportohet se temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë brenda Rrethit Arktik në Evropë. Është dukshëm më e lartë se mesatarja e qershorit prej 13 gradë Celsius.

Në Poloni të hënën, temperatura arriti rreth 35 gradë, dhe në pjesë të Gjermanisë lindore, 37 u mat në disa vende.

Rekordet e temperaturave të qershorit u thyen në Slloveni dhe Kroaci, ndërsa në Bosnje dhe Hercegovinë temperatura ishte 0.2 gradë më e ulët se rekordi i qershorit prej 41 gradë.

Vapa ekstreme është përhapur në Afrikën e Veriut. Temperatura në Tunizi të hënën barazoi rekordin mujor prej 48.7 gradë Celsius.

Nga ana tjetër, Evropa u godit nga stuhi që shkaktuan një rrëshqitje shkatërruese dheu në jug të Austrisë, ku një person humbi jetën. Shtëpitë dhe rrugët në Carinthia janë përmbytur.

Në ditët në vijim priten shtrëngata të reja të shoqëruara me breshër dhe erëra të forta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco