Greva në aeroportin e Parisit, anulohen fluturimet

Greva në aeroportin e Parisit, anulohen fluturimet

10:33, 01/07/2022
A+ Aa A-

Rreth 10 për qind e të gjitha fluturimeve nga aeroporti i Parisit Charles de Gaulle (CDG) u anuluan për shkak të grevave të personelit tokësor të enjten dhe ndërprerje të ngjashme pritet të premten, tha një zëdhënës i operatorit të aeroportit ADP.

Për shkak të demonstratave të pritshme, shtoi ai, trafiku rrugor që çon në “Charles de Gaulle” CDG mund të ndërpritet të premten dhe rekomandohet që udhëtarët të marrin një tren nga Parisi për në aeroport.

Zëdhënësi tha se aeroporti Orly në jug të Parisit nuk ishte prekur nga greva e paralajmëruar, e cila u thirr  pas një mosmarrëveshjeje mbi pagat dhe përfitimet.

Me trafikun e linjës ajrore që po kthehet drejt niveleve të para-pandemisë, sindikata e linjës së ashpër të CGT dhe të tjerët duan rritje serioze të pagave për të kompensuar inflacionin galopant, i cili arriti një rekord të lartë prej 6.5 përqind në Francë në qershor.

 Aeroporti “Charles de Gaulle” kërkon një rritje të përgjithshme të pagave prej 300 euro në muaj për të gjithë stafin.

Kërkesat e punonjësve vijnë pasi linjat ajrore po përpiqen të rekrutojnë staf,  pasi e shkurtuan numrin e punonjësve të tyre masivisht gjatë pandemisë Covid-19.

Autoriteti francez i aviacionit DGAC u ka kërkuar linjave ajrore të anulojnë një fluturim ndër gjashtë të premten, midis orës 7:00 të mëngjesit me orën lokale (5:00 GMT) dhe 14:00 pasdite. Operatori ADP i aeroportit pret që afërsisht 10% e fluturimeve të anulohen sot.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco