Që nga limitet e shpejtësisë deri te helmetat me detyrim: Si Evropa po i ndryshon rregullat për skuterët

Që nga limitet e shpejtësisë deri te helmetat me detyrim: Si Evropa po i ndryshon rregullat për skuterët

10:16, 01/07/2022
A+ Aa A-

Duajini ata ose urrejini, po  skuterët elektrikë janë bërë diçka e zakonshme në shumë vende evropiane.

Tregu i marrjes me qira të skuterëve elektrikë në Evropë ka lulëzuar vitet e fundit, me e-skuterët duke u bërë gjithnjë e më të popullarizuar në zonat urbane dhe me të rinjtë.

Të ardhurat në tregun evropian të shpërndarjes së skuterëve elektrikë parashikohen të arrijnë në 651,90 milionë euro këtë vit, sipas Statista, ndërsa numri i përdoruesve vlerësohet të arrijë në 55.5 milionë deri në vitin 2026.

E-skuterët shihen si një mënyrë e lehtë dhe relativisht e përballueshme për njerëzit që të lëvizin. Megjithatë, vdekjet dhe aksidentet e fundit që përfshijnë e-skuterët i kanë shtyrë autoritetet të hedhin një vështrim më të ashpër në përdorimin e automjeteve të tilla.

Në nivel të BE-së, Komisioni Evropian po shikon mundësinë e hartimit të udhëzimeve, ndërkohë në që standardet teknike po shqyrtohen gjithashtu plane të mundshme për standardizim.

Roma dhe Parisi: Kufizim të kufijve të shpejtësisë

Autoritetet në Romë po lëvizin për të frenuar disi skuterët elektrikë, duke përfshirë kufizimin e përdorimit të tyre për të rriturit të cilët duhet të sigurojnë leje zyrtare dhe duke kufizuar më tej se sa shpejt mund të ecin.

Kufiri i shpejtësisë për e-skuterët në kryeqytetin italian do të ulet nga 25 km/h në 20 km/h në rrugë dhe 6 km/h në zonat e këmbësorëve pa makina.

Numri i operatorëve të marrjes me qira të e-skuterëve gjithashtu do të kufizohet në tre dhe do të ketë kufizime në parkim.

Kufizimet e reja synohen të hyjnë në fuqi në janar 2023, sipas projekt-rregulloreve të reja të parë nga AFP.

Kjo pason kufizime të ngjashme në kryeqytetet e tjera evropiane.

Parisi prezantoi rregulla të reja për marrjen me qira të e-skuterëve vitin e kaluar, pas vdekjes së një këmbësori të goditur nga një skuter.

Rregulloret e reja kufizojnë kufirin e shpejtësisë për marrjen me qira të skuterëve elektronikë deri në 10 km/h në disa zona të kryeqytetit francez, duke përfshirë ato përreth atraksioneve kryesore turistike si Kulla Eifel dhe muzeu i Luvrit.

Skuterët me qera të kompanive Dott, Tier dhe Lime, të gjurmuar në kohë reale sipas gjeo-vendndodhjes, ngadalësohen automatikisht në gjysmën e shpejtësisë maksimale normale sapo të hyjnë në zonat e përcaktuara.

Operatorët po marrin gjithashtu masa për të zgjidhur problemin e mashtrimit në parkim, duke u kërkuar përdoruesve të bëjnë një fotografi që vërteton se e kanë lënë skuterin në vendin e duhur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco