Udhëheqësi suprem i talebanëve lutet për viktimat e tërmetit në Afganistan

Udhëheqësi suprem i talebanëve lutet për viktimat e tërmetit në Afganistan

09:50, 01/07/2022
A+ Aa A-

Islamabad - Udhëheqësi suprem i talebanëve u lut të premten për viktimat e tërmetit në Afganistan gjatë një fjalimi para klerikëve islamikë në Kabul.

Tërmeti i qershorit vrau më shumë se 1000 njerëz në pjesën lindore të vendit. Radioja shtetërore transmetoi fjalimin e Haibatullah Akhundzada drejtpërdrejt të premten nga mitingu në Kabul, ku mijëra klerikë islamikë dhe pleq fisnorë janë mbledhur për herë të parë që nga marrja e pushtetit në Afganistan në gusht. Gratë nuk u lejuan të merrnin pjesë.

Paraqitja e Akhundzada shtoi peshë simbolike në takim dhe në vendimet që grupi po shqyrton për të ardhmen e Afganistanit. Talebanët janë nën presionin ndërkombëtar për të qenë më gjithëpërfshirës ndërsa luftojnë me krizat humanitare të Afganistanit.

Tërmeti i fuqishëm vrau më shumë se 1000 njerëz në Afganistanin lindor, duke ndezur një krizë tjetër për vendin në vështirësi dhe duke nënvizuar më tej aftësitë dhe izolimin e talebanëve. Grupet e tepruara të ndihmës që po mbanin gjallë miliona afganë, nxituan me furnizimet për viktimat e tërmetit, por shumica e vendeve iu përgjigjën vakët, thirrjeve të talebanëve për ndihmë ndërkombëtare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco