Ish-prezantuesi televiziv zgjidhet kryeministri i ri i Izraelit

Ish-prezantuesi televiziv zgjidhet kryeministri i ri i Izraelit

09:06, 01/07/2022
A+ Aa A-

Ligjvënësit izraelitë votuan për shpërndarjen e parlamentit të enjten, duke i dhënë fund qeverisë së koalicionit njëvjeçar të kryeministrit Naftali Bennett dhe duke e kthyer vendin në zgjedhje për të pestën herë në më pak se katër vite, në një lëvizje që mund të shihte sërish në pushtet ish-kryeministrin Benjamin Netanyahu, sipas BBC.

Parlamenti prej 120 anëtarësh votoi me 92 vota pro dhe asnjë kundër për të mbajtur zgjedhjet e ardhshme më 1 nëntor, tha një zëdhënës parlamentar në një deklaratë. Bennett pritet t’i japë pushtetin Yair Lapid, ministrit të jashtëm izraelit dhe liderit të partisë centriste Yesh Atid, sipas marrëveshjes për ndarjen e pushtetit që ata ranë dakord pas zgjedhjeve jopërfundimtare në 2021.

Ndryshimi i pushtetit do të hyjë në fuqi nga e premtja dhe Lapid do të mbajë postin deri në formimin e qeverisë së ardhshme. Lapid, një ish-gazetar dhe personalitet i medias, do të bëhet kryeministri i 14-të i Izraelit, duke zëvendësuar Bennett, udhëheqësin më të shkurtër të vendit.

i kryeministër i përkohshëm, Lapid, 58 vjeç, ka një program të mbushur me çështje diplomatike dhe të sigurisë. Të dielën, ai do të mbajë mbledhjen e tij të parë të kabinetit si kryeministër. Dy ditë më vonë ai do të udhëtojë në Paris për të takuar presidentin francez Emmanuel Macron.

Në mesin e korrikut, ai do të jetë ai që do të takohet me Presidentin e SHBA-së Joe Biden, udhëtimi i paracaktuar i të cilit në Lindjen e Mesme përfshin Izraelin dhe Arabinë Saudite. Izraeli shpreson se Shtëpia e Bardhë do të ndihmojë në formimin e bashkëpunimit të sigurisë me Arabinë Saudite kundër sulmeve të mundshme iraniane.

Bennett tha se ai dhe Lapid vendosën të thërrisnin zgjedhje të reja pas dështimit të tyre për të miratuar rregullore që ofrojnë mbrojtje për kolonët hebrenj në Bregun Perëndimor të pushtuar. Rregulloret  skaduan në fund të qershorit, por opozita, kryesisht parti pro kolonëve, votuan kundër një projekt-ligji të mbështetur nga qeveria për t’i zgjatur ato në mënyrë që të detyrojë koalicionin të japë dorëheqjen.

Bennett, kreu i partisë pro-kolonëve të Yamina, tha se skadimi i rregulloreve do të krijojë “dëm të tmerrshëm” dhe ai preferon të shpërbëjë koalicionin e tij. Netanyahu dhe aleatët e tij thanë më herët se ata kishin zhvilluar bisedime për të formuar një qeveri të re të udhëhequr nga Netanyahu brenda parlamentit aktual, pa shkuar në zgjedhje të reja.

Por negociatat treguan pak përparim dhe opozita ra dakord të votonte pro projektligjit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco