Gjermania kërkon të blejë sistemin e mbrojtjes raketore izraelite ose amerikane në mes të luftës në Ukrainë

Gjermania kërkon të blejë sistemin e mbrojtjes raketore izraelite ose amerikane në mes të luftës në Ukrainë

08:16, 01/07/2022
A+ Aa A-

Gjermania po shqyrton blerjen e një sistemi të mbrojtjes raketore nga Izraeli ose Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar në forcimin e mbrojtjes së saj kundër kërcënimeve, duke përfshirë raketat ruse Iskander në Kaliningrad, raporton Welt am Sonntag i gjermanishtes.

Në një intervistë për gazetën gjermane, shefi i mbrojtjes gjermane Eberhard Zorn tha se raketat Iskander mund të arrijnë pothuajse të gjithë Evropën Perëndimore dhe se nuk kishte asnjë mburojë raketore për të mbrojtur kundër këtij kërcënimi, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”

"Izraelitët dhe amerikanët zotërojnë sisteme të tilla. Cilin preferojmë ne? A do të arrijmë të krijojmë një sistem të përgjithshëm (mbrojtje raketore) në NATO? Këto janë pyetjet që duhet t'u përgjigjemi tani," tha Zorn.

Në vitin 2018, Kremlini vendosi raketa Iskander në enklavën e tij Kaliningrad, e cila ndodhet midis Polonisë dhe Lituanisë.

Një sistem i lëvizshëm i raketave balistike, Iskander zëvendësoi raketën Sovjetike Scud dhe dy raketat e tij të drejtuara mund të mbajnë koka luftarake konvencionale ose bërthamore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco