Presidenti i Indonezisë i dorëzon Putinit, një mesazh nga Zelensky

Presidenti i Indonezisë i dorëzon Putinit, një mesazh nga Zelensky

07:43, 01/07/2022
A+ Aa A-

Presidenti i Indonezisë, Joko Widodo, i dorëzoi dorazi, Vladimir Putinit të Rusisë, një mesazh nga Volodymyr Zelensky i Ukrainës. Widodo tha se vendi i tij do të donte që lufta të përfundonte së shpejti dhe ai dëshironte të ndihmonte në fillimin e komunikimit midis dy liderëve, njofton BBC.

Widodo tha: "Unë i përcolla mesazhin e Presidentit Zelenskyy, Presidentit Putin dhe shpreha gatishmërinë time për të vendosur komunikim midis dy liderëve."

Detaje: Widodo nuk ka specifikuar se për çfarë mesazhi bëhet fjalë. Ai gjithashtu nuk ka dhënë detaje në lidhje me mesazhin e tij për Zelensky, të cilin ia ka transmetuar më 29 qershor.

Më 29 qershor, Presidenti i Indonezisë mbërriti në Ukrainë. Widodo vizitoi Irpin, i cili ishte bombarduar rëndë nga pushtuesit rusë.

Presidenti i Indonezisë tha se ai kishte një mesazh për Zelenskyy dhe do të takohej me Presidentin e Rusisë shumë shpejt.

Ai e ftoi personalisht Zelenskyy në samitin e G20 në nëntor. Në përgjigje, Zelenskyy vuri në dukje se pjesëmarrja e tij do të varet nga situata e sigurisë në Ukrainë dhe lista e pjesëmarrësve në samit.

Sfondi:

Indonezia do të presë samitin e G20 në ishullin Bali në nëntor të vitit 2022. Pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, Joko Widodo nuk e anuloi ftesën e presidentit rus Vladimir Putin për samitin, por ftoi presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy në takimin e G20. Putin do të marrë pjesë në samit.

Për shkak të pranisë së mundshme të presidentit rus, lista e pjesëmarrësve në samit është e paqartë.

Image

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco