Dështon testi i fundit hipersonik në SHBA pas 'anomalisë' gjatë fluturimit

Dështon testi i fundit hipersonik në SHBA pas 'anomalisë' gjatë fluturimit

07:35, 01/07/2022
A+ Aa A-

Testi i fundit i një arme hipersonike të SHBA-së dështoi pas një "anomalie" që ndodhi gjatë testit të parë të sistemit të plotë, tha Pentagoni të enjten.

Testi, i kryer në objektin e Raketave të Paqësorit në Haëaii, ishte menduar të lëshonte Trupin e Përbashkët Hypersonic Glide mbi një përforcues rakete me dy faza. Përforcuesi është projektuar për të nisur sistemin dhe për ta përshpejtuar atë në shpejtësi hipersonike mbi 5 Mach, pikë në të cilën trupi i rrëshqitjes shkëputet dhe përdor shpejtësinë e tij për të arritur objektivin.

Kjo ishte hera e parë që u testua i gjithë sistemi, i quajtur një test All Up Round.

Anomalia e pengoi Departamentin e Mbrojtjes të përfundonte të gjithë testin, por Pentagoni tha se nuk ishte një dështim i plotë.

"Ndërsa Departamenti nuk ishte në gjendje të mblidhte të dhëna për tërësinë e profilit të fluturimit të planifikuar, informacioni i mbledhur nga kjo ngjarje do të sigurojë njohuri jetike," tha zëdhënësi i Pentagonit, Lt. Cdr. Tim Gorman në një deklaratë. Gorman nuk dha asnjë detaj shtesë mbi natyrën e anomalisë ose në cilën fazë të testit ndodhi.

Zyrtarët e programit do të shqyrtojnë testin për të zbuluar se çfarë dështoi për testet e ardhshme, tha Gorman.

"Prodhimi i armëve hipersonike mbetet një prioritet kryesor dhe Departamenti mbetet i bindur se është në rrugën e duhur për të vënë në terren aftësitë hipersonike sulmuese dhe mbrojtëse në datat e  përcaktuara në fillim të viteve 2020," tha Gorman.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco