Forcat ukrainase po tërhiqen nga Severodonetsk, thotë shefi ushtarak rajonal

Forcat ukrainase po tërhiqen nga Severodonetsk, thotë shefi ushtarak rajonal

10:43, 24/06/2022
A+ Aa A-

Forcat ukrainase do të duhet të tërhiqen nga Severodonetsk, tha të premten kreu i administratës ushtarake rajonale të Luhansk, Serhiy Hayday, duke akuzuar Rusinë për shkatërrimin e shumicës së infrastrukturës së qytetit.

“Fatkeqësisht, ne do të duhet të tërheqim ushtrinë tonë nga Severodonetsk. Nuk ka kuptim të qëndrosh në pozicione të thyera pas shumë muajsh luftë, sepse numri i të vdekurve në territoret e pafortifikuara mund të rritet çdo ditë”, tha Hayday në një fjalim televiziv.

Mbrojtësit tanë, të cilët janë atje, kanë marrë tashmë një urdhër për t'u tërhequr në pozicione të reja dhe për kryer misionet nga atje.

Hayday tha se situata në Severodonetsk ishte e paqëndrueshme pas bombardimeve nga forcat ruse gjatë disa muajve.

“E gjithë infrastruktura e qytetit është shkatërruar plotësisht,” tha ai. “Më shumë se 90% e shtëpive u qëlluan, rreth 80% e shtëpive u shkatërruan rëndë. Ato që nuk mund të restaurohen më, duhet të prishen.”

Hayday vazhdoi të thoshte se Rusia tani po synonte qytetin fqinj Lysychansk nga Zolote dhe Toshkivka, rreth 30 kilometra në jug.

"Ata kanë përparuar në disa vendbanime," tha ai. "Lysychansk është i shtrirë logjistikisht, peizazhi është kompleks. Prandaj, është e vështirë ta marrësh menjëherë.”

Sipas Hayday, përpjekjet ruse për të depërtuar në qytet me grupe sabotazhi dhe zbulimi ishin zmbrapsur. Ai shtoi se evakuimet dhe dërgesat e ndihmave ushtarake dhe humanitare në qytet ishin në vazhdim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco