Ukraina vret politikanin prorus: E hodhëm në erë një tradhtar në Kherson

Ukraina vret politikanin prorus: E hodhëm në erë një tradhtar në Kherson

10:36, 24/06/2022
A+ Aa A-

CNN njofton se një politikan i instaluar nga Rusia në qytetin e okupuar jugor të Ukrainës, Kherson, u vra të premten, duke cituar zgjencinë ruse të lajmeve RIA Novosti.

Dmitry Savluchenko, kreu i Departamentit të Rinisë dhe Sporteve për rajonin, u vra "si rezultat i një sulmi terrorist", e komentoi media ruse.

Zyrtarët ukrainas morën përgjegjësinë për vdekjen e Savluchenkos. "Partizanët tanë patën një fitore tjetër," tha Serhii Khlan, këshilltar i kreut të Administratës Civile Ushtarake Kherson në një postim në Facebook të premten. “Një aktivist dhe tradhtar prorus u hodh në erë në një makinë në një nga oborret e Khersonit në mëngjes”.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco