Afganët varrosin të vdekurit, kërkojnë të gjallët nën rrënojat e tërmetit që vrau mbi 1000 vetë

Afganët varrosin të vdekurit, kërkojnë të gjallët nën rrënojat e tërmetit që vrau mbi 1000 vetë

13:22, 23/06/2022
A+ Aa A-

Gayan, Afganistan - Fshatarët nxituan të varrosnin të vdekurit të enjten dhe gërmuan me dua nëpër rrënojat e shtëpive të tyre në kërkim të të mbijetuarve të një tërmeti të fuqishëm në lindje të Afganistanit, që vrau të paktën 1,000 njerëz. Talibanët dhe komuniteti ndërkombëtar u përpoqën të çonin ndihma për viktimat e katastrofës.

Nën një qiell ngjyrë plumbi në provincën Paktika, e cila ishte epiqendra e tërmetit të së mërkurës me magnitudë 6 ballë, burrat gërmuan një rresht me varre në një fshat,  që t’i shtrinin të vdekurit për t’u prehur shpejt në përputhje me traditën myslimane.

Në një oborr, trupat shtriheshin të mbështjellë me plastikë për t'i mbrojtur nga shirat, që po pengojnë përpjekjet për të ndihmuar të gjallët.

Tërmeti ishte më vdekjeprurësi në Afganistan në dy dekada dhe zyrtarët thanë se numri mund të rritet.

Rreth 1,500 persona të tjerë u raportuan të plagosur, tha agjencia shtetërore e lajmeve Bakhtar.

"Ata nuk kanë asgjë për të ngrënë, ata po pyesin veten se çfarë mund të hanë ndërkohë që bie edhe shi," tha një reporter i Bakhtar në pamjet nga zona e tërmetit. “Shtëpitë e tyre janë shkatërruar. Ju lutemi, ndihmojini ata, mos i lini vetëm.”

Fatkeqësia grumbulloi më shumë mjerim në një vend ku miliona njerëz tashmë qenë duke u përballur me urinë dhe varfërinë në rritje dhe sistemi shëndetësor është shkatërruar që kur talebanët rimorën pushtetin gati 10 muaj më parë pas tërheqjes së SHBA-së dhe NATO-s.

Marrja e pushtetit çoi në një ndërprerje të financimit jetik ndërkombëtar dhe pjesa më e madhe e botës i është shmangur qeverisë talebane.

Me një qëndrim të rrallë, udhëheqësi suprem i talebanëve, Haibatullah Akhundzadah, iu lut botës për ndihmë të mërkurën – por një zyrtar i OKB-së tha se qeveria nuk kishte kërkuar që organi botëror të mobilizonte ekipet ndërkombëtare të kërkim-shpëtimit ose të merrte pajisje nga vendet fqinje.

"Ne kërkojmë nga Emiratet Islamike dhe i gjithë vendi që të vijnë dhe të na ndihmojnë," tha një i mbijetuar i cili e dha emrin e tij si Hakimullah. "Ne nuk kemi asgjë dhe nuk kemi asgjë, madje as një tendë për të jetuar."

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco