'Clinton përhapi akuzat për Rusinë'/ Trump reagon ndaj dëshmisë: Ku mund ta kthej reputacionin tim?

'Clinton përhapi akuzat për Rusinë'/ Trump reagon ndaj dëshmisë: Ku mund ta kthej reputacionin tim?

21:46, 21/05/2022
A+ Aa A-

Ish-presidenti Donald Trump reagoi ndaj dëshmisë nga gjyqi i Michael Sussmann se vetë Hillary Clinton miratoi shpërndarjen e informacionit të rremë që pretendonte një kanal të fshehtë komunikimi midis Organizatës Trump dhe një banke ruse në media.

Trump i tha Fox News se i gjithë hetimi për Rusinë është “një nga skandalet më të mëdha politike në histori” dhe se ai “nuk do ta kthejë kurrë”reputacionin e tij plotësisht”.

Ish-menaxheri i fushatës së Klintonit, Robby Mook, dëshmoi të premten si pjesë e gjyqit të parë penal jashtë hetimit shumëvjeçar të Prokurorit Special John Durham mbi origjinën e hetimit Trump-Rusi, duke thënë se Clinton miratoi” për të ndarë të dhënat e diskredituara me media.

Ish-këshilltari i përgjithshëm i FBI-së, James Baker dëshmoi të enjten se byroja hetoi të dhënat që pretendonin një lidhje të Trump me bankën e lidhur me Kremlinin dhe zbuloi se “nuk kishte asgjë atje”.

“Ky është një nga skandalet më të mëdha politike në histori”, tha Trump për Fox News të shtunën në mëngjes. “Për tre vjet, më duhej ta luftoja atë, dhe të luftoja me ata njerëz të shtrembër dhe reputacioni kurrë nuk kthehet plotësisht.”

“Ku mund ta kthej reputacionin tim?” tha përsëri Trump. “Më duhej t’i luftoja”, tha Trump. “Dhe nëse do të kishim udhëheqje të vërtetë, në vend të njerëzve si Mitch McConnell, ata do të bënin diçka. Dhe djem si Bill Barr. Ata do të kishin bërë diçka .”

Trump tha se zbatimi i ligjit dhe burimet e komunitetit të inteligjencës të dedikuara për hetimin e tij dhe anëtarëve të fushatës së tij të vitit 2016 i shpërqendruan zyrtarët nga ajo që “mund të kishte qenë një rrezik real për Rusinë”.

FBI, në korrik 2016, hapi një hetim kundërzbulimi nëse kandidati Donald Trump dhe anëtarët e fushatës së tij po bashkëpunonin ose po bashkërendonin me Rusinë për të ndikuar në fushatën e 2016-ës.

Hetimi i FBI-së, i njohur si Uragani Crossfire, iu dorëzua Këshilltarit Special Robert Mueller pasi Trump u zgjodh. Mueller u emërua më 17 maj 2017.

Pas gati dy vjetësh, hetimi i Mueller nuk dha asnjë provë për komplot kriminal ose koordinim midis fushatës së Trump dhe zyrtarëve rusë gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016.

Durham u përgjua në vitin 2019, menjëherë pasi Mueller shpalli gjetjet e tij, nga Prokurori i Përgjithshëm Bill Barr për të hetuar origjinën e hetimit fillestar të FBI-së për fushatën e Trump, që çoi në emërimin e Mueller si këshilltar special.

Mook, gjatë marrjes në pyetje nga prokurori i qeverisë Andrew DeFillippis, u pyet në lidhje me kuptimin e fushatës së Klintonit për akuzat e Alfa Bank kundër Trump dhe nëse ata planifikonin t’i jepnin të dhënat në media.

Mook tha se ai u informua fillimisht për çështjen e Alfa Bank nga këshilltari i përgjithshëm i fushatës, Marc Elias, i cili në atë kohë ishte partner në firmën ligjore Perkins Coie. Mook dëshmoi se atij iu tha se të dhënat kishin ardhur nga “njerëz që kishin ekspertizë në këtë lloj çështjeje”.

Mook tha se fushata nuk ishte plotësisht e sigurt në legjitimitetin e të dhënave, por kishte shpresuar t’i jepte informacionin një gazetari i cili mund ta “zbulonte” më tej për të përcaktuar nëse ishte “i saktë” apo “përmbajtësor”.

Ai tha gjithashtu se diskutoi nëse do t’ia jepte informacionin një gazetari me zyrtarë të lartë të fushatës, duke përfshirë kryetarin e fushatës John Podesta, këshilltarin e lartë të politikave, tani Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, dhe drejtoreshën e komunikimit Jennifer Palmieri. “E diskutova edhe me Hillary-n”, tha Mook. “Nuk e mbaj mend thelbin e bisedës, por konceptualisht, diskutimi ishte, hej, ne e kemi këtë dhe duam ta ndajmë me një gazetar,” tha Mook.

Qeveria e pyeti Mook nëse Clinton miratoi “shpërndarjen” e të dhënave në media.

“Ajo ra dakord,” dëshmoi Mook.

Mook më vonë tha se “nuk mund të kujtojë sekuencën e saktë të ngjarjeve”, kur u pyet nëse ai ndante idenë për t’i dhënë medias akuzat e Trump-Alfa Bank me Clinton para ose pas marrjes së vendimit.

“Gjithçka që mbaj mend është se ajo u pajtua me vendimin,” dëshmoi Mook.

Sussmann është akuzuar për një deklaratë të rreme në FBI kur i tha Bakerit në shtator 2016, më pak se dy muaj para zgjedhjeve presidenciale, se ai nuk po bënte punë “për asnjë klient” kur ai kërkoi dhe mori pjesë në një takim në të cilin ai paraqiti “të dhëna të supozuara dhe “letra të bardha” që dyshohet se demonstruan një kanal të fshehtë komunikimi” midis Organizatës Trump dhe Alfa Bank, e cila ka lidhje me Kremlinin.

Ekipi i Durham pretendon se Sussmann, në fakt, po punonte për dy klientë: fushatën e Hillary Clinton dhe një ekzekutiv të teknologjisë, Rodney Joffe.

Pas takimit me Baker, Sussmann faturoi fushatën e Hillary Clinton për punën e tij. Sussmann është deklaruar i pafajshëm për akuzën. Mook, më herët gjatë marrjes në pyetje nga mbrojtja, u pyet nëse ai ose dikush në fushatën e Klintonit e miratoi ose i dha Sussmann-it lejen për t’i paraqitur akuzat në FBI, për të cilën ai tha: “Jo”.

Më vonë, mbrojtja pyeti më tej Mook, duke pyetur nëse vetë Hillary Clinton e aprovoi Sussmann të shkonte në FBI. “Unë nuk jam në dijeni,” dëshmoi Mook. Kur u pyet përsëri, ai tha: “Nuk e di…nuk e di pse do ta bënte.”

Ndërkohë, Baker dëshmoi të enjten se FBI filloi një hetim mbi akuzat e Trump-Alfa Bank, i cili zgjati “disa javë, ndoshta një muaj, ndoshta një muaj e gjysmë”. “Ne arritëm në përfundimin se nuk kishte asnjë substancë,” dëshmoi Baker. “Ne nuk mund ta konfirmonim atë. Nuk mund të konfirmonim se kishte një kanal komunikimi të fshehtë.” Baker shtoi: “Nuk kishte asgjë atje.”

Në dëshminë e të martës pasdite, agjenti special i FBI-së Scott Hellman tha gjithashtu se të dhënat që zbulonin kanalin e dyshuar të komunikimit të fshehtë midis Trump dhe Rusisë që Sussmann solli në FBI rezultuan të pavërteta dhe tha se ai nuk ishte dakord me tregimin.

Dëshmia e Mook që zbuloi se Clinton miratoi planin për të ndarë me mediat akuzat Trump-Alfa Bank vjen pasi Fox News raportoi për herë të parë se CIA, që daton në korrik 2016, kishte informacione për “miratimin e një plani” të Clinton për të lidhur Trumpin me Rusinë, si një mjet për të shpërqendruar publikun nga skandali i saj i përdorimit  të një serveri privat të postës elektronike.”

Fox News mori shënime të deklasifikuara nga drejtori i atëhershëm i CIA-s, John Brennan, pasi informoi presidentin e atëhershëm Obama më 28 korrik 2016, duke kujtuar “propozimin e supozuar të Clinton-it nga një prej këshilltarëve të saj të politikës së jashtme për të fyer Donald Trump duke nxitur një skandal që pretendonte ndërhyrje nga Rusia”.

Informacioni iu përcoll siç duhet FBI-së në një Udhëheqës Operacional të Kundërzbulimit (CIOL) dhe në vëmendjen e drejtorit të atëhershëm të FBI-së James Comey dhe zëvendës ndihmës drejtorit të atëhershëm të kundërzbulimit Peter Strzok më 9 shtator 2016.

“Informacioni i mëposhtëm jepet për përdorimin ekskluziv të byrosë suaj për veprime hetimore në sfond ose qëllime drejtuese sipas rastit,” thuhej në memorandumin e CIA-s të vitit 2016 drejtuar Comey dhe Strzok.

“Sipas kërkesës verbale të FBI-së, CIA ofron shembujt e mëposhtëm të informacionit që ka mbledhur deri më sot qeliza e shkrirjes CROSSFIRE HURRICANE”, vazhdoi memorandumi. “Një shkëmbim që diskuton miratimin e kandidates presidenciale të SHBA Hillary Clinton të një plani në lidhje me kandidatin presidencial amerikan Donald Trump dhe hakerët rusë që pengojnë zgjedhjet në SHBA si një mjet për të shpërqendruar publikun nga përdorimi nga ana e saj e një serveri privat të emailit.”

Memorandumi ishte redaktuar shumë. Fox News raportoi fillimisht se ato materiale iu dhanë Departamentit të Drejtësisë nga ish-Drejtori i Inteligjencës Kombëtare John Ratcliffe në vitin 2020 për të mbështetur hetimin e Këshilltarit Special John Durham mbi origjinën e hetimit Trump-Rusi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco