Biden nënshkruan paketën e ndihmës prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën

Biden nënshkruan paketën e ndihmës prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën

13:09, 21/05/2022
A+ Aa A-

Shtetet e Bashkuara kanë miratuar rreth 40 miliardë dollarë, ose 32 miliardë paund, ndihmë për Ukrainën, paketa më e madhe e ndihmës që nga pushtimi i Rusisë. 

Lajmi vjen pasi senati amerikan miratoi të enjten projektligjin e ri masiv ushtarak dhe humanitar të Biden për Ukrainën.

Paketa përfshin ndihmën ushtarake, ekonomike dhe humanitare dhe u votua me 86 vota pro dhe 11 kundër.

Biden ndodhet aktualisht në Seul për samitin e tij të parë me presidentin e ri të Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco