Shqetësim për mjeken ukrainase që filmoi tmerrin në Mariupol, e zhdukur pas kapjes nga rusët

Shqetësim për mjeken ukrainase që filmoi tmerrin në Mariupol, e zhdukur pas kapjes nga rusët

07:28, 21/05/2022
A+ Aa A-

Një mjeke ukrainase, i cili regjistroi pamje të jashtëzakonshme të ushtarëve dhe civilëve të plagosur në Mariupol, thuhet se është kapur nga forcat ruse.

Miqtë e Julia Paievska, e njohur gjithashtu si Taira, po luten për kthimin e saj të sigurt pasi autokolona e saj u kap nga trupat në mars.

Ushtarët rusë e kapën Tairan dhe shoferin e saj më 16 mars, një nga shumë zhdukjet e detyruara në zonat e Ukrainës që tani kontrollohen nga Rusia.

Rusia e ka portretizuar Taira si mjeke që punonte për Batalionin nacionalist Azov, në përputhje me narrativën e Moskës se po përpiqet të "çrrenjosë nazizmin nga Ukraina." Por AP nuk gjeti prova të tilla dhe miqtë dhe kolegët thanë se ajo nuk kishte lidhje me Azov.

Spitali ushtarak ku ajo drejtoi evakuimin e të plagosurve nuk është i lidhur me batalionin, anëtarët e të cilit kanë kaluar javë të tëra duke mbrojtur një fabrikë të madhe çeliku në Mariupol.

Image

Pamjet që regjistroi vetë Taira dëshmojnë për faktin se ajo u përpoq të shpëtonte ushtarët e plagosur rusë si dhe civilët ukrainas.

Ajo e regjistroi atë kohë në Mariupol në një kartë të dhënash jo më të madhe se një miniaturë. Duke përdorur një kamerë trupi, ajo regjistroi 256 gigabajt përpjekje të furishme të ekipit të saj gjatë dy javëve për të rikthyer njerëzit nga pragu i vdekjes.

Ajo ia dha klipet rrëqethëse një ekipi të Associated Press, gazetarët e fundit ndërkombëtarë në qytetin ukrainas të Mariupolit, njëri prej të cilëve e futi atë në tampon.

Taira është tani një e burgosur e rusëve, një nga qindra ukrainas të shquar që janë rrëmbyer ose kapur, duke përfshirë zyrtarë lokalë, gazetarë, aktivistë dhe mbrojtës të të drejtave të njeriut.

Misioni i OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Ukrainë ka regjistruar 204 raste të zhdukjeve me forcë. Ai tha se disa viktima mund të ishin torturuar dhe pesë u gjetën të vdekur më vonë.

Zyra e Avokatit të Popullit të Ukrainës tha se kishte marrë raporte për mijëra njerëz të zhdukur deri në fund të prillit, 528 prej të cilëve ndoshta ishin kapur.

Rusët po synojnë gjithashtu mjekët dhe spitalet, edhe pse Konventat e Gjenevës veçojnë mjekët ushtarakë dhe civilë për mbrojtje "në të gjitha rrethanat".

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka verifikuar më shumë se 100 sulme ndaj kujdesit shëndetësor që nga fillimi i luftës, një numër që ka gjasa të rritet.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco