Pas largimit të kompanive nga tregu rus, Putin gjen zgjidhjen, nxjerr nga garazhi markën e vjetër sovjetike

Pas largimit të kompanive nga tregu rus, Putin gjen zgjidhjen, nxjerr nga garazhi markën e vjetër sovjetike

15:50, 18/05/2022
A+ Aa A-

Markat e makinave të njohura botërore, kanë njoftuar largimin nga tregu rus, si masë “ndëshkuese” për luftën që ajo po shkakton në Ukrainë. Mirëpo, duket se rusët kanë gjetur zgjidhjen dhe do të rifusin në punë fabrikën e vjetër sovjetike Moskvich.

Pak i njohur jashtë ish-Bashkimit Sovjetik dhe vendeve të tij satelitore, Moskvich u themelua rreth vitit 1930 dhe operoi deri në vitin 1991.

Ashtu si me shumë marka makinash nga vendet e bllokut komunist, Moskvich luftoi me probleme të cilësisë.

Muskovich 408 i viteve 1960, i cili kishte një motor 50 kuaj-fuqi, madje u citua nga zyrtarët sovjetikë për defekte të shumta, sipas librit “Makina për shokët” nga Leëis Siegelbaum.
Autori e përshkruan atë, thjesht, si një “makinë të tmerrshme”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco