Lajmi i fundit

TASK FORCE/ '7 Korrik' protesta e shqiptarëve

Johnson po kërkon një rishikim të marrëveshjes tregtare BE-MB

Johnson po kërkon një rishikim të marrëveshjes tregtare BE-MB

15:01, 16/05/2022
A+ Aa A-

Në prag të vizitës së tij në Irlandën e Veriut, kryeministri britanik Boris Johnson tha se nëse BE nuk bie dakord për rishikimin e rregullave të tregtisë, të cilat hynë në fuqi pas daljes së Britanisë, do të jetë "e nevojshme të veprohet".

Johnson shkruante në një tekst autori për Belfast Telegraph se BE-ja nuk dëshiron të pranojë se marrëveshja nuk funksionon dhe se qeveria britanike dëshiron ndryshime, jo tërheqje nga marrëveshja me BE-në.

 

“Shpresoj se qëndrimi i BE-së do të ndryshojë. Nëse jo, do të jetë e nevojshme të veprohet”, ka shkruar Johnson.

Ai vlerësoi se rregullat tregtare destabilizojnë ekuilibrin e ndjeshëm politik të Irlandës së Veriut dhe shtoi se qeveria britanike do të "paraqesë një vlerësim më të detajuar dhe hapat e ardhshëm në parlament në ditët në vijim".

Në fillim të këtij muaji, partia nacionaliste Sinn Féin fitoi shumicën e vendeve në zgjedhjet në Irlandën e Veriut. Kjo është fitorja e parë e partisë që mbron bashkimin e Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës.

Partia e dytë më e madhe, Partia Unioniste Demokratike, refuzoi të hynte në qeveri dhe të mblidhej parlamenti derisa qeveria e Johnson shfuqizoi doganat dhe kontrollet dhe rregulloret e tjera që hynë në fuqi pasi Britania u largua nga BE.

Sipas rregullave të procesit të paqes në Irlandën e Veriut, një qeveri nuk mund të formohet pa pëlqimin e partive nacionaliste dhe unioniste.

Irlanda e Veriut është e vetmja pjesë e Britanisë së Madhe që kufizohet me BE-në. Pas Brexit, kufijtë e Irlandës së Veriut mbetën të hapur dhe pa kontroll të veçantë doganor, pasi është një pjesë e rëndësishme e procesit të paqes që i dha fund konflikteve të mëparshme në vend. 

Kontrollohen vetëm disa mallra, si mishi dhe vezët, të cilat hyjnë në Irlandën e Veriut nga Britania e Madhe. 

Marrëveshja kundërshtohet nga sindikalistët e Irlandës së Veriut, të cilët pretendojnë se ajo rëndon ekonominë dhe prish lidhjet me vendet e tjera në Britaninë e Madhe.

"Unë mendoj se ka një rrezik serioz që ne po shkojmë në drejtim të një lufte tregtare," tha më parë ish-ambasadori britanik në BE Ivan Rogers.

Ministri i Jashtëm irlandez Simon Coveney tha se mosmarrëveshja midis BE-së dhe Britanisë së Madhe ishte "gjëja e fundit që i duhet Evropës tani", për shkak të mbështetjes së saj për Ukrainën në luftën me Rusinë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco