Lajmi i fundit

Të shtëna me armë zjarri në Sukth, raportohet për një viktimë

Finlandë-Suedi në NATO? Rusia: Do të ketë një reagim politik

Finlandë-Suedi në NATO? Rusia: Do të ketë një reagim politik

09:26, 14/05/2022
A+ Aa A-

Rusia ka paralajmëruar se përgjigja e saj ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO do të varet nga infrastruktura që aleanca do të vendosë në të dy vendet, ka raportuar RIA. 

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve citoi zëvendësministrin e jashtëm të vendit Sergei Ryabkov në raportin e saj. 

Interfax, një agjenci e pavarur ruse e lajmeve, raportoi se Ryabkov tha se Rusia nuk ka "qëllime armiqësore" ndaj dy vendeve. 

Suedia dhe Finlanda kanë kërkuar anëtarësim në NATO pas luftës në Ukrainë.

Një zgjerim i NATO-s do të ishte një goditje për presidentin rus Vladimir Putin, i cili ndërmori luftën në atë që ai tha se ishte një përpjekje për të penguar përparimin e aleancës në lindje. 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco