Tensioni në kufi/ Këshilltarët rusë dhe ukrainas takohen sot në Paris

Tensioni në kufi/ Këshilltarët rusë dhe ukrainas takohen sot në Paris

12:08, 26/01/2022
A+ Aa A-

Këshilltarët politikë rusë dhe ukrainas do të takohen për herë të parë që nga fillimi i krizës mbi kufijtë e tyre.

Bisedimet katërpalëshe të së mërkurës (26 janar) në Paris, ku do të marrin pjesë edhe Franca dhe Gjermania, do të fillojnë në mesditë.

Takimi shënon një ringjallje të të ashtuquajturave bisedime të Formatit të Normandisë të grupit, të mbajtura për herë të fundit në vitin 2019.

Ajo vjen ndërsa Perëndimi, i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, po kërcënon të vendosë sanksione gjithëpërfshirëse ndaj Rusisë – duke përfshirë sanksione personale ndaj Presidentit Vladimir Putin – nëse ajo sulmon Ukrainën.

Rusia, e cila ka grumbulluar mijëra trupa në kufirin me Ukrainën, mohon se po bën plane për të sulmuar fqinjin e saj dhe fajëson NATO-n për minimin e sigurisë së rajonit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco