I dashuri i blogeres ‘përgjegjës’ për vrasjen e saj

I dashuri i blogeres ‘përgjegjës’ për vrasjen e saj

09:38, 22/01/2022
A+ Aa A-

I dashuri i blogeres së vrarë Gabby Petito “pranon përgjegjësinë” për vrasjen e saj në një ditar të gjetur, sipas FBI-së. Brian Laundrie, 23 vjeç, qëlloi veten pasi Petito u gjet e mbytur në shtator në një kamping në Wyoming. Çifti kishte qenë në një udhëtim rrugor përtej vendit.

Trupi i Laundrie u gjet në një rezervat natyror në Florida pranë shtëpisë së prindërve të tij më 20 tetor. Vrasja e Petitos, 22 vjeç, tërhoqi vëmendjen e medias kombëtare.”Hetimi nuk identifikoi asnjë individ tjetër përveç Brian Laundrie të përfshirë drejtpërdrejt në vdekjen tragjike të Gabby Petito,” tha në një deklaratë të premten agjenti i posaçëm i Divizionit të FBI-së.

Çifti kishte dokumentuar udhëtimet e tyre në mediat sociale përpara se Laundrie të kthehej vetëm në shtëpinë e familjes së tij në datën 1 shtator. Ajo u raportua e zhdukur nga nëna e saj në datën 11 shtator, pasi nuk i’u përgjigj telefonatave raporton “BBC”.

Trupi i saj u zbulua pranë Parkut Kombëtar Grand Teton në Wyoming më 19 shtator. Trupi i Laundrie u gjet në një zonë të rezervuarit natyror që më parë kishte qenë nën ujë, tha FBI. Ai u gjet me një plagë të vetëshkaktuar me armë zjarri, së bashku me ditarin, një pistoletë dhe një çantë shpine.

Në deklaratën e FBI-së shkruhej se gjatë udhëtimit të tij për në Florida, Laundrie dërgoi mesazhe me tekst midis telefonave të tij dhe Petitos në një përpjekje “për të mashtruar zbatimin e ligjit duke dhënë përshtypjen se zonja Petito ishte ende gjallë”. Ai gjithashtu përdori kartën e saj të debitit pa autorizim.

Një avokat që përfaqëson familjen e Laundrie tha se “ne mund të shpresojmë vetëm se me mbylljen e sotme të rastit çdo familje mund të fillojë të shërohet dhe të ecë përpara dhe të gjejë paqe në kujtimet e fëmijëve të tyre”. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco