Vrau 77 të rinj në ishull, autori i masakrës kërkon lirimin, prokurorët: Të mbetet në burg

Vrau 77 të rinj në ishull, autori i masakrës kërkon lirimin, prokurorët: Të mbetet në burg

14:04, 20/01/2022
A+ Aa A-

Prokuroria në Norvegji ka kërkuar që neonazisti Andres Behring, që shkaktoi një masakër në 2011 me 77 persona të vdekur të mbetet në burg. Ata kanë argumentuar se Breivik nuk ka hequr dorë nga dhuna, edhe pse ka 10 vite i dënuar.

“Breivik, i cili po kërkon besimin tonë sot, është ai që shkatërroi distriktin e ministrisë”, tha prokurorja Hulda Carlsdottir.

“Ai është i njëjti kriminel që shkoi te të rinjtë në Uteja, duke i bërë të besonin se do t’i ndihmonte dhe i qëlloi”, shtoi ai para gjykatës Telemark në ditën e fundit të gjyqit, i cili është transferuar në shkollën e mesme. të burgut Skien për arsye sigurie, ku po mbahet ekstremisti.

Kujtojmë, më 22 korrik 2011, Breivik shpërtheu një bombë pranë selisë së qeverisë në Oslo, duke vrarë tetë persona. Më pas ai vrau 69 persona të tjerë, shumica e të cilëve adoleshentë, dhe hapi zjarr në një kamp të të rinjve të Partisë Laburiste në ishullin Uteja.

Një vit më vonë ai u dënua me 21 vjet burg, me një dënim minimal prej dhjetë vjetësh dhe mundësinë e vazhdimit të paraburgimit, nëse ai nuk mund të konsiderohej i denjë për jetesën në komunitet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco