Lajmi i fundit

Aksident i rëndë i një familjeje në aksin Milot - Mamurras, humb jetën gruaja

Disa sekrete për jetëgjatësinë e japonezëve

Disa sekrete për jetëgjatësinë e japonezëve

13:32, 17/01/2022
A+ Aa A-

Kohët e fundit u krye një studim për të përcaktuar shkakun e jetëgjatësisë tek japonezët më të vjetër dhe u identifikuan gjashtë shkaqe.

Okinawa është një nga pjesët e botës që quhet Zona Blu - një zonë ku njerëzit kanë jetuar për një kohë të gjatë. 

Jeta deri në moshën 100 vjeçare në këtë pjesë të Japonisë është dy herë më e zakonshme se në kontinentin e këtij vendi.

Arsyeja e parë për këtë pritet - një dietë e shëndetshme. 

Dr. Bradley Willcox, i cili ishte në një ekip ekspertësh që hetonin shkaqet e jetëgjatësisë, vuri në dukje se baza e dietës së tyre janë ushqimet me bazë bimore. 

Kjo do të thotë se ata hanë shumë perime dhe fruta. 

Siç tha ai, hanë deri në një kilogram perime, fruta dhe bishtajore në ditë.

Përveç kësaj, banorët e Okinawanit praktikojnë atë që quhet hara hachi bu ose të hanë derisa të plotësohet 80 për qind e urisë.

Të qenit pozitiv ose gjetja e ikigait tuaj është një arsye tjetër për jetëgjatësinë. 

Sipas dr. Willcox, të gjithë kanë një qëndrim pozitiv ndaj jetës dhe asaj që ata e quajnë ikigai - një term japonez për një sens qëllimi. 

Ai tha se një 102-vjeçar gjen qëllim që të kujdeset për demat e tij. Disa e gjejnë qëllimin në familje ose në fe.

Qëndrimi mendërisht aktiv është arsyeja e tretë pse banorët e ishullit japonez të përmendur jetojnë gjatë.

 Nuk ka asnjë fjalë për pension në fjalorin e tyre. Nëse u pëlqen të bëjnë diçka, atëherë ata e bëjnë atë. Dr. Willcox kujtoi se ata kontribuojnë pozitivisht në shëndetin e tyre të përgjithshëm.

Shoqërueshmëria është arsyeja e katërt. Qytetarët e kësaj pjese të Japonisë kanë familje të mëdha dhe mbajnë lidhje të forta.

 Shoqërimi ishte i shpeshtë, veçanërisht me çaj.

Reflektimi periodik për marrëdhëniet e vendosura me njerëzit është arsyeja e pestë, ndërsa e gjashta shprehet shpirtërore . 

Spiritualiteti kalon nëpër breza të banorëve të Okinawanit.

Zonat blu të mbetura janë të vendosura në qytetin e Nuoro (Sardenjë), Ikaria greke, Kosta Rika Nicoya dhe qyteti Kaliforni i Lom Linda. 

Në të gjitha këto pjesë të botës, banorët e tyre kanë lidhje të forta familjare, një dietë të bazuar në perime dhe fruta dhe një jetë aktive.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco