Papë, ti je heretik! - Britma e priftit grek ndaj Françeskut në Athinë, që u pasua nga përqafimi i Kryepeshkopit Kreu i Kishës Katolike pritet nga kreu i Kishës Ortodokse në Athinë

Papë, ti je heretik! - Britma e priftit grek ndaj Françeskut në Athinë, që u pasua nga përqafimi i Kryepeshkopit

07:39, 05/12/2021
A+ Aa A-

Me mbërritjen e Papa Françeskut në Kryedioqezën e Athinës dhe teksa po ecte brenda selisë së Kishës së Greqisë, një prift i moshuar bërtiti "Papë, ti je heretik", përpara se të largohej nga policia. Megjithatë, kjo ishte e vetmja notë negative në takimin e Papës me Kryepeshkopin e Athinës dhe të gjithë Greqisë, Ieronymos, njoftojnë mediat greke.

Pas takimit privat, Françesku katolik dhe Ieronymos ortodoks sshkuan në dhomën e fronit të Kryedioqezës, ku Kryepeshkopi tha se “kjo ditë e vizitës suaj është veçanërisht e rëndësishme për ne”, ndërsa Papa e filloi fjalën e tij duke përshëndetur Hieronimin me fjalët e Apostullit Pal - "hir dhe paqe nga Zoti" - hapat e të cilit ai po ndjek në udhëtimin e tij apostolik në Qipro dhe Greqi.

Gjatë fjalës së tij, Kryepeshkopi Ieronymos iu referua pandemisë, mjedisit dhe emigracionit, duke përgëzuar ndjeshmërinë e Papës për këtë çështje, por duke thënë gjithashtu se flukset duhet të ndalen dhe duke iu referuar përdorimit si armë të refugjatëve nga vende si Turqia.

Ieronymos përmendi edhe 200-vjetorin e Luftës së Pavarësisë së Greqisë, duke deklaruar se papët e asaj epoke kishin mbajtur distancën e tyre nga lufta greke për liri. "Nuk dua t'ju turpëroj," tha Ieronymos, "por besoj se midis njerëzve që duan të quhen vëllezër dhe motra në Krishtin, gjuha më e mirë është ndershmëria."

Pas fjalës së tij, Kryepeshkopi Ieronymos i dhuroi Françeskut një ikonë argjendi të Apostullit Pal.

“Historia ka peshën e saj dhe sot këtu ndjej nevojën për të rinovuar faljen nga Zoti dhe nga vëllezërit për gabimet e bëra nga kaq shumë katolikë”, tha Papa Françesku në fjalimin e tij. Papa e quajti Kryepeshkopin "vëlla" dhe iu referua rrënjëve të tyre të përbashkëta apostolike dhe takimit të mëparshëm të të dyve në ishullin Lesbos në vitin 2016. "Tani takohemi përsëri për të ndarë gëzimin e vëllazërisë dhe për të parë Mesdheun që na rrethon jo vetëm si një vend që na shqetëson dhe na ndan, por edhe si një det që bashkon”, tha Papa.

Duke u larguar nga Kryepeshkopata, Papa hipi në një Fiat 500 blu dhe shkoi në kishën kryesore katolike të Athinës, bazilikën e katedrales katolike të Shën Dionisi Areopagitit, ku e prisnin peshkopët katolikë, murgeshat dhe murgjit dhe shumë besimtarë laikë. Shumë fëmijë nga famulli të ndryshme, të mbledhur në oborrin e kishës, brohoritën, brohorisnin emrin e tij dhe valëvitnin flamuj me logon e veçantë të vizitës së tij, duke pritur ardhjen e tij.

Ndërsa Papa hynte në kishë, këngët katolike u mbytën nga duartrokitjet shurdhuese me të cilat kongregacioni e përshëndeti.

“Më vjen mirë që ju takoj në një vend që është një dhuratë, një trashëgimi e njerëzimit, mbi të cilin u ndërtuan themelet e Perëndimit”, tha Papa, pasi i falënderoi për pritjen e ngrohtë dhe më pas iu referua sërish Apostullit Pal, duke u bërë thirrje katolikëve që jetojnë në Greqi, një pakicë që numëron rreth 250,000 në mesin e një popullsie prej afro 10.7 milionë banorësh, të mos dekurajohen nga përmasat e vogla të komunitetit të tyre.

"Studioni historinë e Palit në Athinë," tha ai. "Epo, të dashurit e mi," vazhdoi ai, "Unë do të doja t'ju them: bekojeni vogëlsinë dhe pranoni atë."

Papa e mbylli ditën e parë të vizitës së tij me një takim privat me anëtarët e Vëllazërisë së Jezusit në Nunciaturën Apostolike. Sot ai do të vizitojë Lesbosin për herë të dytë; pasdite do të drejtojë Liturgjinë Hyjnore në Sallën e Koncerteve të Athinës.

Prifti ortodoks që sulmoi Papën.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco