Lajmi i fundit

LIVE/ Foltorja e Mirditës, pritje madhështore për Sali Berishën

Virolou i njohur italian flet me nota optimiste për mutacionin Omicron

Virolou i njohur italian flet me nota optimiste për mutacionin Omicron

11:03, 04/12/2021
A+ Aa A-

''Omicron ka marrĂ« njĂ« pjesĂ« gjenetike tĂ« gripit normal, nĂ«se do tĂ« ishte kĂ«shtu do tĂ« thotĂ« se virusi Covid po dobĂ«sohet”, thotĂ« profesor Matteo Bassetti, drejtor i KlinikĂ«s sĂ« SĂ«mundjeve Infektive tĂ« San Martinos nĂ« Xhenova. 

Bassetti citon një studim mbi variantin Omicron të kryer nga studiues nga Massachusetts.

''Pak mĂ« shumĂ« se njĂ« javĂ« pasi u bĂ« i famshĂ«m nĂ« mbarĂ« botĂ«n, falĂ« studiuesve nga Massachusetts ne dimĂ« pak mĂ« shumĂ« pĂ«r variantin omicron. Varianti i ri qĂ« ndoshta ka terrorizuar padrejtĂ«sisht botĂ«n, ka marrĂ« njĂ« “copĂ«â€ tĂ« virusit tĂ« ftohjes sĂ« zakonshme. Kjo shpjegon pse do tĂ« jepte pamje klinike mĂ« tĂ« lehta, nĂ« krahasim me Delta, shumĂ« tĂ« ngjashme me njĂ« ftohje tĂ« zakonshme. Omicron falĂ« kĂ«saj shtese tĂ« materialit gjenetik tĂ« virusit tĂ« ftohjes Ă«shtĂ« mĂ« "njerĂ«zor"  se SarsCoV2 fillestar. PĂ«r kĂ«tĂ« arsye ikĂ«n mĂ« lehtĂ« te sistemi ynĂ« imunitar i cili nuk e njeh atĂ« si totalisht tĂ« huaj. Ky Ă«shtĂ« njĂ« hulumtim shumĂ« interesant, i cili nĂ«se konfirmohet, do tĂ« tregonte pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« se virusi Covid po dobĂ«sohet spontanisht dhe po humbet forcĂ«n fillestare pĂ«r tĂ« shkaktuar sĂ«mundje serioze' shkruan në Facebook virologu.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco