Njihuni me gruan 100 vjeçare që ka dashur gjithmonë të arsimohet, por sapo ka mësuar të lexojë dhe të shkruajë

Njihuni me gruan 100 vjeçare që ka dashur gjithmonë të arsimohet, por sapo ka mësuar të lexojë dhe të shkruajë

20:31, 03/12/2021
A+ Aa A-

Indianja Kuttiyamma është 104 vjeçe dhe sapo ka mësuar të lexojë dhe të shkruajë.

Kuttiyamma jeton në shtetin indian të Kerala, dhe megjithëse dëshironte të shkonte në shkollë që nga fëmijëria, ajo mësoi të lexonte dhe të shkruante vetëm në moshën 104 vjeçare. 

Arsyeja është se ajo u martua herët dhe iu desh të fokusohej në punët e shtëpisë.

Megjithatë, ëndrra e saj më në fund u realizua kur pati mundësinë të merrte pjesë në një program qeveritar, kështu që në moshën 104-vjeçare mësoi të lexonte dhe të shkruante, diçka që e kishte dashur gjithmonë.

Ajo kishte 89 nga 100 pikët e mundshme në testin e shkrim-leximit.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco