COVID/ Shkencëtarët mendojnë se kanë gjetur shkaktarin e mpiksjes së gjakur tek vaksina AstraZeneca

COVID/ Shkencëtarët mendojnë se kanë gjetur shkaktarin e mpiksjes së gjakur tek vaksina AstraZeneca

06:51, 02/12/2021
A+ Aa A-

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur "shkaktarin" që çon në mpiksjen e gjakut jashtëzakonisht të rrallë pas vaksinës Oxford-AstraZeneca Covid.

Ekipi - në Cardiff dhe SHBA - ka treguar në detaje të hollësishme se si një proteinë në gjak tërhiqet nga një komponent kyç i vaksinës.

Ata mendojnë se kjo nis një reaksion zinxhir, që përfshin sistemin imunitar, që mund të kulmojë në mpiksje të rrezikshme.

Vaksina mendohet se ka shpëtuar rreth një milion jetë nga Covid.

Megjithatë, shqetësimet për mpiksjen e rrallë të gjakut formuan mënyrën se si vaksina është përdorur në të gjithë botën.

Ekipi i Cardiff-it iu dha fonde emergjente të qeverisë për të gjetur përgjigjet.

Shkencëtarët e vetë AstraZeneca gjithashtu iu bashkuan projektit kërkimor pasi u publikuan rezultatet e mëparshme nga ekipi.

Një zëdhënëse e AstraZeneca theksoi se mpiksjet kishin më shumë gjasa të ndodhin për shkak të një infeksioni Covid sesa vaksina dhe se shpjegimi i plotë përse ato ndodhin ende nuk ishte vendosur.

"Megjithëse kërkimi nuk është përfundimtar, ai ofron njohuri interesante dhe AstraZeneca po eksploron mënyra për të shfrytëzuar këto gjetje si pjesë e përpjekjeve tona për të hequr këtë efekt anësor jashtëzakonisht të rrallë," shtoi ajo.

Kishte dy të dhëna fillestare për studiuesit që hetonin mpiksjen e rrallë të gjakut:

Rreziku më i madh i mpiksjes u pa vetëm me disa nga teknologjitë e vaksinave.

Njerëzit me mpiksje kishin antitrupa të pazakontë që po sulmonin një proteinë në gjakun e tyre të quajtur faktori katër i trombociteve.

Të gjitha vaksinat e përdorura në Mbretërinë e Bashkuar përpiqen të japin një copëz të kodit gjenetik të virusit Covid në trup për të trajnuar sistemin imunitar.

Një paketë që kodohet brenda sferave të yndyrës, ndërsa AstraZeneca përdorte një adenovirus (veçanërisht një virus të zakonshëm të ftohjes nga shimpanzetë) si postierin mikroskopik.

Studiuesit menduan se adenovirusi mund të lidhet me mpiksjet e rralla që ndodhin te disa njerëz.

Pra, ata përdorën një teknikë të quajtur mikroskopi krio-elektronike për të marrë imazhe të adenovirusit në detaje të nivelit molekular.

Studimi i tyre, i botuar në revistën Science Advances, zbulon se sipërfaqja e jashtme e adenovirusit tërheq proteinën e faktorit katër të trombociteve tek ai si një magnet.

Prof Alan Parker, një nga studiuesit në Universitetin e Cardiff, tha për BBC News: "Adenovirusi ka një sipërfaqe jashtëzakonisht negative dhe faktori katër i trombociteve është jashtëzakonisht pozitiv dhe të dy gjërat përshtaten mjaft mirë së bashku".

Ai shtoi: “Ne kemi qenë në gjendje të vërtetojmë lidhjen midis armëve kryesore të tymosjes së adenoviruseve dhe faktorit katër të trombociteve.

"Ajo që kemi është shkaktari, por ka shumë hapa që duhet të ndodhin më pas."

Studiuesit mendojnë se faza tjetër është "imuniteti i gabuar", por kjo duhet të konfirmohet në kërkime të mëtejshme.

Mendohet se trupi fillon të sulmojë faktorin katër të trombociteve pasi e ngatërron atë për një pjesë të adenovirusit të huaj në të cilin është mbërthyer.

Pra, antitrupat lëshohen në gjak, të cilat grumbullohen së bashku me faktorin katër të trombociteve dhe shkaktojnë formimin e mpiksjes së rrezikshme të gjakut.

Këto mpiksje, të njohura si trombocitopeni trombotike imune e shkaktuar nga vaksina, janë lidhur me 73 vdekje nga afro 50 milionë doza të AstraZeneca të dhëna në Britaninë e Madhe.

"Nuk mund ta kishit parashikuar kurrë se do të kishte ndodhur dhe shanset janë jashtëzakonisht të vogla, kështu që ne duhet të kujtojmë pamjen më të madhe të numrit të jetëve që kjo vaksinë ka shpëtuar," tha Prof Parker.

AstraZeneca tha se vaksina mendohet se ka shpëtuar më shumë se një milion jetë në mbarë botën dhe ka parandaluar 50 milionë raste të Covid.

Ekipi i Cardiff shpreson se gjetjet e tyre mund të përdoren për të përmirësuar vaksinat e bazuara në adenovirus në të ardhmen për të zvogëluar rrezikun e këtyre ngjarjeve të rralla.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco