Rasti Epstein, ish-piloti: Trump dhe Clinton në aeroplanin e tij privat

Rasti Epstein, ish-piloti: Trump dhe Clinton në aeroplanin e tij privat

08:01, 01/12/2021
A+ Aa A-

Piloti për një kohë të gjatë i financierit pedofil Jeffrey Epstein ka dëshmuar në gjyqin e Ghislaine Maxwell se ai fluturoi VIP-at në vende luksoze në mbarë botën.

Larry Visoski, dëshmitari i parë në gjyqin e zonjës Maxwell për trafikim seksual, kujtoi princin Andrew, Bill Clinton, Donald Trump dhe Kevin Spacey.

Zonja Maxwell mohon akuzat dhe thotë se ajo po përdoret si një 'kokë turku për' Epstein, i cili vdiq në burg në vitin 2019.

Por prokurorët argumentojnë se dyshja ishin "partnerë në krim" në abuzimin seksual.

Zonja Maxwell ka qenë në një burg amerikan që nga arrestimi i saj vitin e kaluar dhe përballet me 80 vjet burg nëse shpallet fajtore.

Prokurorët thonë se britanikja Maxwell, e cila gjithashtu ka nënshtetësi amerikane dhe franceze, rekrutoi dhe strehoi vajza të mitura për shoqëruesin e saj afatgjatë Epstein për të abuzuar.

I pyetur për të përshkruar pozicionin e zonjës Maxwell në operacionet e Epstein, z. Visoski e përshkroi atë si "numrin dy".

"Epstein ishte numri një" i tha ai gjykatës në Nju Jork të martën.

Z. Visoski shërbeu si pilot i Epstein për më shumë se 25 vjet.

Gjatë dëshmisë së tij, prokurorët u treguan juristëve fotografi të pronave të Epstein.

Ai dëshmoi se nuk kishte parë kurrë ndonjë aktivitet seksual gjatë udhëtimeve, ndonëse dera e kabinës mbahej gjithmonë e mbyllur gjatë fluturimeve në aeroplan me nofkën “Lolita Express”.

Ai kujtoi gjithashtu fluturimin e Virginia Roberts Giuffre, i cili thotë se ishte sulmuar seksualisht nga Princi Andrew.

Djali i dytë 61-vjeçar i Mbretëreshës i ka mohuar vazhdimisht akuzat.

I pyetur nëse i kujtohet zonja Giuffre, z. Visoski tha:

"Po. Një grua më e shkurtër me flokë bjonde. Ajo nuk dukej e re. Dua të them, çfarëdo që të deshifroni është përkufizimi i të rinjve. Por ajo ishte një grua në kategorinë time. "

I pyetur për të përshkruar marrëdhënien e zonjës Maxwell me Epstein, ai tha se ishte "më shumë personale sesa biznesi".

“Nuk do ta karakterizoja si romantike”, shtoi ai.

Një grua tjetër që dëshmoi me pseudonimin "Jane" i tha gjykatës se zonja Maxwell kishte qenë shpesh në dhomë me të kur ajo kishte marrëdhënie seksuale me Epstein kur ishte vetëm 14 vjeç.

"Jane" i tha gjykatës se ishte takuar me Epstein dhe zonjën Maxwell ndërsa ndiqte kampin veror në Michigan në vitin 1994.

Ai u prezantua me të si një donator i pasur që ofronte bursa për nxënësit.

'Epstein kishte premtuar se do të financonte arsimin e saj, por në vend të kësaj e abuzoi', thanë prokurorët.

Ajo dëshmoi se babai i saj kishte vdekur një vit më parë nga kanceri dhe familja e saj ishte duke luftuar financiarisht në atë kohë.

Jane tha se zonja Maxwell do të fliste me të për seksin dhe se shpejt ajo filloi të vizitonte shtëpinë e Epstein çdo javë ose dy.

Ajo tha se përvoja e saj e parë seksuale erdhi kur ata po diskutonin për të ardhmen e saj.

Nuk kaloi shumë kohë pasi ajo pati përvojën e saj të parë seksuale me zonjën Maxwell, dëshmoi ajo, duke thënë se ajo ndodhi në shtëpinë e Epstein në Palm Beach, Florida.

Jane tha se e pandehura dhe Epstein e kërkuan atë t'i ndiqte në dhomën e tij të gjumit.

Ata hoqën rrobat e tyre dhe "filluan të përkëdhelen me njëri-tjetrin dhe të qeshnin", tha ajo.

"Unë thjesht po qëndroja atje dhe ai më kërkoi të hiqja pjesën e sipërme dhe më pas duart e tyre [ishin] kudo dhe Jeffrey vazhdoi të masturbonte dhe Ghislaine po e fërkonte, e puthte dhe përkëdhelte," vazhdoi ajo.

Ajo shtoi se ka udhëtuar me Epstein dhe zonjën Maxwell rreth 10 herë, kryesisht midis shtëpive të tij në Nju Jork dhe Nju Meksiko, ndërsa ajo ishte midis moshës 14 dhe 16 vjeç.

"Jane" gjithashtu përshkroi "orgji" me pjesëmarrësit e tjerë dhe përshkroi ndjenjën e dhimbjes gjatë takimeve të supozuara.

'Si Epstein ashtu edhe zonja Maxwell do të mburreshin për lidhjet e tyre, duke përfshirë njerëzit e famshëm që njihnin', tha ajo.

Jane është e para nga katër akuzuesit që pritet të dëshmojnë në gjyq.

Zonja Maxwell është deklaruar e pafajshme për tetë akuza për trafikim seksual dhe krime të tjera.

Akuzat në gjyq mbulojnë periudhën 1994 deri në 2004.

Prokurorët pretendojnë se zonja Maxwell ishte një partnere "e djathta" e Epstein, duke ndihmuar atë të abuzonte me adoleshente të pambrojtura deri në moshën 14 vjeç për abuzime në rezidencat e tij luksoze.

Ata e përshkruan atë si "zonjën e shtëpisë" që "ndihmoi në normalizimin e sjelljeve abuzive seksuale".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco