Lajmi i fundit

Shpërthim tritoli në Krujë

Covid-19: Rritje dhe bonus për rreth 3.5 milionë nëpunës civilë në Gjermani

Covid-19: Rritje dhe bonus për rreth 3.5 milionë nëpunës civilë në Gjermani

20:20, 29/11/2021
A+ Aa A-

Rreth 3.5 milionë nëpunës shtetërorë dhe publikë në Gjermani do të marrin një rritje prej 2.8 për qind vitin e ardhshëm dhe një bonus të patatueshëm prej 1300 eurosh për shkak të pandemisë së koronavirusit, marrëveshjes mes dy sindikatave dhe autoriteteve lokale gjermane.

Ai zbatohet për spitalet shtetërore, shkollat, policinë, zjarrfikëset dhe shërbimet administrative në të gjitha shtetet, përveç Hesse, ku një marrëveshje e ngjashme u arrit muajin e kaluar.

Rritje më të mëdha janë planifikuar edhe për disa punonjës mjekësorë, si dhe një bonus prej 650 eurosh për kursantët dhe praktikantët.

Marrëveshja është arritur mes sindikatave “ver.di” dhe “dbb” dhe shumicës së shteteve federale gjermane pas një sërë grevash, veçanërisht në sektorin e shëndetësisë dhe do të jetë e vlefshme për dy vjet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco