OBSH-së  del sot me një alarm të ri për variantin ‘Omicron’: Rreziku global është shumë i lartë

OBSH-së del sot me një alarm të ri për variantin ‘Omicron’: Rreziku global është shumë i lartë

09:44, 29/11/2021
A+ Aa A-

''Varianti Omicron i Covid-19 ka të ngjarë të jetë përhapur në mbarë botën dhe në varësi të karakteristikave të variantit mund të ketë shpërthime të ardhmen e cila mund të ketë pasoja serioze në disa zona'' paralajmëron  sot Organizata Botërore e Shëndetësisë.

 Agjencia e OKB-së, në këshillën e saj teknike për 194 anëtarët e saj, u bëri thirrje atyre që të përshpejtojnë vaksinimin e grupeve vulnerabël kundër Covid-19 dhe të "hartojnë plane zbutëse" në mënyrë që të mbajnë funksionale shërbimet e tyre shëndetësore bazë.

"Omicron ka një numër të paprecedentë mutacionesh në pikën e tij të proteinave, disa prej të cilave janë shqetësuese për ndikimin e tyre të mundshëm në rrjedhën e pandemisë," paralajmëroi OBSH.

"Në përgjithësi, rreziku global nga shqetësimi i ri Omicron vlerësohet të jetë shumë i lartë, " shprehet OBSH.

Sidoqoftë, agjencia vlerësoi se nevojiteshin më shumë kërkime për të kuptuar aftësinë e Omicron për t'i shpëtuar mbrojtjes së shkaktuar nga vaksinat dhe infeksionet e mëparshme nga shtamet e tjera të koronavirusit, duke shpjeguar se më shumë të dhëna do të jenë të disponueshme në javët e ardhshme.

“Rastet dhe infeksionet me Covid-19 priten te të vaksinuarit , ndonëse me një shkallë më të ulët dhe të pritshme”, përfundoi OBSH.

Përhapja variant "OMIKRON"

Varianti OMIKRON është përhapur në disa vende si në Holandë, Danimarkë dhe Australi, Izrael, Gjermani , Hong Kong, Republika Çeke , Italia , Holandë dhe Britaninë e Madhe. 

Ky i fundit vendosi të thërrasë një takim urgjent të ministrave të shëndetësisë të G7 të hënën për të diskutuar zhvillimet e fundit me pandeminë.

Autoritetet shëndetësore holandeze njoftuan se 13 raste të Omicron u gjetën në mesin e pasagjerëve të dy fluturimeve që mbërritën në Amsterdam të premten nga Afrika e Jugut. 

Janë ekzaminuar gjithsej më shumë se 600 pasagjerë dhe janë zbuluar 61 raste me Covid-19. 

"Mund të jetë vetëm maja e ajsbergut," u tha gazetarëve në Roterdam Ministri i Shëndetësisë Hugo de Jong.

Deri më tani raste janë identifikuar ndër të tjera në Australi , në Belgjikë , në Botsvanë , MB , në 

Një mjek nga Afrika e Jugut, i cili ishte i pari që dyshoi për një variant tjetër, shpjegoi sot se deri tani simptomat e pacientëve me Omicron janë të lehta dhe mund të trajtohen në shtëpi. 

Dr Angelique Ketze, kreu i Shoqatës Mjekësore të Afrikës së Jugut, i tha Reuters se, ndryshe nga varianti Delta, pacientët deri më tani nuk janë ankuar për humbje të shijes ose nuhatjes dhe nuk kanë parë një ulje të konsiderueshme të niveleve të oksigjenit.

Francë: Janë identifikuar tetë raste të mundshme të variantit Omicron

Ministria franceze e Shëndetësisë njoftoi sonte se ka identifikuar tetë raste të mundshme të variantit Omicron në të gjithë vendin.

Sipas njoftimit, pacientët kanë ardhur në Francë nga rajoni i Afrikës së Jugut.

 Do të duhen disa ditë që të konfirmohet se ata janë infektuar me këtë variant.

Izraeli mbyll kufijtë për të gjithë

Masat më drakoniane deri më tani janë marrë nga Izraeli: qeveria ka ndaluar të gjithë të huajt të hyjnë në vend dhe do të përdorë një aplikacion gjurmimi celular për të kufizuar përhapjen e variantit. Kryeministri izraelit tha se ndalimi, i cili duhet të miratohet nga qeveria, do të zgjasë për 14 ditë. Autoritetet shpresojnë se ndërkohë do të jepen më shumë sqarime për efektivitetin e vaksinave.

Japonia mbyll kufijtë për të huajt

Japonia mbyll kufijtë e saj për të gjithë udhëtarët e huaj nga nesër, për të shmangur përhapjen e variantit Omicron të koronavirusit të ri në territorin e saj, njoftoi qeveria japoneze, vetëm tre javë pas lehtësimit të disa kufizimeve, duke lejuar hyrjen e biznesmenëve, studentëve dhe kursantëve të huaj.

"Ne do të ndalojmë hyrjen (e re) të të huajve nga e gjithë bota nga 30 nëntori, " u tha gazetarëve kryeministri japonez Fumio Kishida.

'Japonezët, të cilët po kthehen nga nëntë vende në Afrikën jugore dhe nga vendet ku janë konfirmuar rastet e Omicron, do të detyrohen të izolohen' tha Kishida.

Kreu i qeverisë shpjegoi se masa është marrë për të shmangur “skenarin më të keq” dhe se ndalimi do të zbatohet nga mesnata e së hënës deri të martën deri më vonë.

Japonia, e cila vendosi kufizime në kufijtë e saj që nga pandemia , lehtësoi masat për drejtuesit e biznesit, studentët dhe kursantët në fillim të nëntorit, por vazhdoi të godasë turistët.

Dy rastet e para janë identifikuar në Kanada

Ministria e Shëndetësisë e Kanadasë njoftoi të dielën se janë identifikuar për herë të parë dy raste të variantit Omicron të koronavirusit të ri , dy persona që kishin udhëtuar së fundmi në Nigeri.

Dy pacientët janë izoluar në Otava dhe autoritetet po ndjekin kontaktet e tyre, tha qeveria provinciale e Ontarios.

Ministria kanadeze e Shëndetësisë parashikon që do të identifikohen raste të tjera të Omicron, i cili u përshkrua javën e kaluar si një "variant shqetësues" nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco