Izraeli po rifut kufizime në hyrje për shkak të versionit Omicron të Covid

Izraeli po rifut kufizime në hyrje për shkak të versionit Omicron të Covid

18:02, 28/11/2021
A+ Aa A-

Autoritetet izraelite do t'i ndalojnë të huajt të hyjnë në vend nga mbrëmja e së dielës me shpresën se do të ngadalësojnë përhapjen e një lloji të ri të koronavirusit dhe njoftuan se do të fillojnë të përdorin përsëri teknologjinë e diskutueshme për të gjurmuar të infektuarit.

 

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se i ashtuquajturi "kabineti i koronavirusit" miratoi listën e kuqe të 50 vendeve afrikane dhe karantinimin e detyrueshëm për të gjithë izraelitët që kthehen nga jashtë dhe se hyrja e të huajve është e ndaluar, përveç rasteve të miratuara nga një komision i posaçëm, Agjencitë raportuan..

Qytetarët izraelitë të vaksinuar do të duhet t'i nënshtrohen testit PCR dhe të izolohen për tre ditë, ndërsa nëse nuk vaksinohen, atëherë kjo masë do të zgjatet në shtatë ditë, thuhet në njoftim.

Është miratuar gjithashtu që shërbimi i sigurisë Shin Bet përdor teknologjinë e diskutueshme të mbikëqyrjes telefonike për të gjurmuar njerëzit që janë konfirmuar se janë të infektuar me llojin e ri omicron të koronavirusit.

Organizatat izraelite të të drejtave të njeriut e kanë kritikuar masën, duke e quajtur atë një shkelje të së drejtës për privatësi, dhe Gjykata e Lartë izraelite vendosi në fillim të këtij viti që përdorimi i një teknologjie të tillë të kufizohej.

Dr. Ran Balitzer i tha shërbimit publik izraelit Khan se janë të nevojshme masa të reja, duke vlerësuar se është më mirë të veprohet herët dhe ashpër për të parandaluar përhapjen, duke pasur parasysh se virusi i ri është i panjohur.

Një lloj i ri u zbulua në një pasagjer që u kthye nga Malavi të shtunën, dhe shtatë raste të tjera të dyshimta janë duke u hetuar, duke përfshirë tre të vaksinuar. Ata u vendosën të gjithë në izolim.

Në Izrael, ku jetojnë 9.3 milionë njerëz, të paktën 8,184 njerëz kanë vdekur nga virusi korona që nga fillimi i pandemisë.

Shumica e popullsisë, ose më shumë se 6.3 milionë, morën të paktën një dozë të vaksinës Pfizer/Biontek, rreth 5.77 milionë dy, dhe më shumë se katër milionë dhe e treta, një dozë përforcuese.

Tani ka mbi 7,000 raste aktive, duke përfshirë 120 të shtruar në spital që janë në gjendje të rëndë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Masat e reja do të hyjnë në fuqi kur të miratohen nga qeveria mëngjesin e sotëm, dhe kjo është pak orë para fillimit të festës hebraike të Hanukkah, e cila zgjat tetë ditë dhe kur njerëzit të mblidhen më shumë.

Rregullat e tubimeve nuk do të ndryshojnë, përveç se kërkohet një leje për ngjarjet ku janë më shumë se 50 persona në vend të 100 si më parë.

Izraeli hapi kufijtë për turistët e vaksinuar më 1 nëntor dhe tani po i mbyll përsëri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco