Franca po propozon një dozë përforcuese për ata mbi 18 vjeç

Franca po propozon një dozë përforcuese për ata mbi 18 vjeç

12:09, 25/11/2021
A+ Aa A-

Autoritetet shëndetësore franceze kanë propozuar shtrirjen e dozës përforcuese të vaksinës kundër vaksinës për të gjithë njerëzit deri në moshën 18 vjeç, pesë muaj pas vaksinimit të plotë.

Vetëm gjashtë ditë më parë, qeveria zgjeroi administrimin e një doze të tretë, përforcuese për personat mbi moshën 40 vjeç, gjashtë muaj pas vaksinimit të plotë, për të shtrirë më tej masën për të gjithë njerëzit mbi 18 vjeç të enjten.

Njoftimi u bë pak para fjalimit të paralajmëruar nga ministrja franceze e Shëndetësisë Olivia Veran, e cila do të flasë për masat e reja të qeverisë në një kohë kur vendi është goditur nga vala e pestë e epidemisë, e cila, siç tha qeveria, po përhapet. me shpejtësi rrufeje.

Qeveria ka vendosur të përshpejtojë shpërndarjen e përforcuesve për shkak të ripërhapjes së epidemisë "më të fortë se sa pritej".

Qeveria beson se "konteksti shqetësues epidemiologjik justifikon përshpejtimin e fushatës së vaksinimit dhe shkurtimin e hendekut midis vaksinimit të parë dhe përforcuesit", tha Administrata e Lartë e Shëndetësisë (HAS).

Vendimi bazohet në projeksionet e Institutit Pasteur, i cili beson se presioni ndaj spitaleve do të ulet nëse do të aplikohet një dozë përforcuese për të gjithë mbi 18 vjeç, në një interval më të shkurtër krahasuar me vaksinimin e plotë. Sipas administratës shëndetësore, ulja e presionit në spitale është 39 për qind nëse përforcuesi merret gjashtë muaj pas dozës së fundit dhe kalon 50 për qind nëse merret pas pesë muajsh.

Thuhet se meritat e kësaj strategjie shihen edhe në të dhënat e studimeve reale në Izrael.

Gjithashtu theksohet se është thelbësore vazhdimi i vaksinimit të personave që ende nuk janë vaksinuar, si dhe respektimi i rreptë i masave të tjera të marra për të luftuar përhapjen e infeksionit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco