Europol operacion masiv kundër krimeve në internet, në pranga 150 persona

Europol operacion masiv kundër krimeve në internet, në pranga 150 persona

16:50, 26/10/2021
A+ Aa A-

Europol me qendër në Hagë ka njoftuar se ka arrestuar 150 persona, në kuadër të krimeve që kryhen në internet.

Gjatë operacionit të quajtur "DarkHunTOR" u sekuestruan miliona euro, Bitcoin, drogë dhe armë.

Operacioni "përfshiu një numër aksionesh të veçanta në Australi, Bullgari, Francë, Gjermani, Itali, Holandë, Zvicër, Britani dhe Shtetet e Bashkuara", tha Europol.

Në SHBA , rreth 65 persona u arrestuan në këtë operacion, i cili lejoi, ndër të tjera, 47 arrestime në Gjermani, 24 në Britani, 4 në Itali dhe 4 në Holandë.

Konkretisht u sekuestruan 26.7 milionë euro para në dorë dhe monedha digjitale Bitcoin,  dhe drogë, kryesisht 25 000 qese me drogë ekstazi dhe 45 armë zjarri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco