Lajmi i fundit

Kryetari i PD Sali Berisha, bashkëbisedim live me qytetarët në rrjetin social Facebook

Inflacioni në Britani do të rritet ndjeshëm në 6 muajt e ardhshëm me rritjen e çmimeve të energjisë dhe mallrave

Inflacioni në Britani do të rritet ndjeshëm në 6 muajt e ardhshëm me rritjen e çmimeve të energjisë dhe mallrave

10:57, 24/10/2021
A+ Aa A-

Indeksi i çmimit të konsumit në Britani pritet të rritet ndjeshëm në gjashtë muajt e ardhshëm si rezultat i rritjes së çmimeve ndërkombëtare të energjisë dhe mallrave, sipas Fitch Ratings.

Agjencia globale e vlerësimit tha të premten vonë se pret që inflacioni i Indeksit të çmimit të konsumit të rritet në 4,3 për qind deri në fund të vitit 2021, nga parashikimi i saj i mëparshëm prej 3,4 për qind i bërë muajin e kaluar.

Inflacioni i konsumit pritet të arrijë kulmin mbi 5 për qind në prillin e ardhshëm, thuhet në deklaratë, ndërsa përbërësi energjetik i inflacionit të Indeksit të çmimit të konsumit pritet të rritet me gati 1 pikë përqindje në muajt e ardhshëm.

“Tarifat me pakicë të gazit dhe energjisë elektrike janë vendosur të rriten me 12 për qind në tetor dhe ne supozojmë se ato do të rriten me 20 për qind të tjera në prill 2022”, shtohet më tej. Çështjet e zinxhirit të furnizimit do të nxisin gjithashtu inflacionin e mallrave bazë, duke përjashtuar energjinë, i cili pritet të rritet mbi 5 për qind në bazë vjetore në Britani, sipas Fitch.

"Kostot e inputeve të prodhuesve në Britani janë rritur ndjeshëm dhe po kalohen në çmimet e shitjes me pakicë", tha agjencia, duke shtuar: "Tronditja nga energjia dhe mallrat bazë nuk ka gjasa të mbahet përtej mesit të vitit të ardhshëm".

Fitch paralajmëroi se rreziku i inflacionit total po rrit pritjet afatmesme të inflacionit, gjë që është një shqetësim më i madh për Bankën e Anglisë, pasi mund të nxisë një rritje të pagave dhe inflacionit në sektorin e shërbimeve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco