VIDEO/ Sulmi i rrallë fatal i elefantit ndaj një krokodili, për të mbrojtur të voglën e saj

VIDEO/ Sulmi i rrallë fatal i elefantit ndaj një krokodili, për të mbrojtur të voglën e saj

08:27, 24/10/2021
A+ Aa A-

Një elefant mama tregoi se ishte në gjendje të bënte gjithçka kur një grabitqar iu afrua shumë të voglit të saj një hapësirë me ujë në Zambia.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në një video në YouTube të postuar të martën, elefanti goditi një krokodil për vdekje në një sulm të rrallë të regjistruar nga një celular.

Nadav Ossendryver, themeluesi i Latest Sightings, i cili postoi pamjet, i tha HuffPost se në 10 vitet e tij të ndarjes së momenteve të kafshëve të egra, ai kurrë nuk kishte parë një elefant të kërcente mbi një krokodil.

Ajo filloi ta shkelte dhe madje e mbështjelli “hundën” rreth bishtit të krokodilit.

Elefantët mund të ngrenë deri në 350 kilogramë me “hundën” e tyre, sipas FactAnimal.com, kështu që krokodili nuk ishte problem.

Presioni dërrmues nga elefanti “rezultuan në ngordhjen e pashmangshme” të krokodilit, shkruan Latest Sightings në përshkrimin e videos.

Hans Henrik Haahr, videograf në safari që kapi momentin, tha për Latest Sightings se sulmi ishte “tronditës”. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco