Lajmi i fundit

Vrasja e ish-deputetit Pashko Ujka, jepet masa e sigurisë për dy të arrestuarit

FOTO/ Peshkatarët e Sumatras gjejnë mbretërinë e thesareve, gurët e çmuar dhe diamantet e Sinbad Detarit

FOTO/ Peshkatarët e Sumatras gjejnë mbretërinë e thesareve, gurët e çmuar dhe diamantet e Sinbad Detarit

12:05, 23/10/2021
A+ Aa A-

Thesaret me vlerë miliona të gjetura në pesë vitet e fundit përgjatë lumit Musi mund të jenë vendi i perandorisë Srivijaya.

Ishte një mbretëri përrallore e njohur në kohët e lashta si Ishulli i Floririt, një qytetërim me pasuri të patregueshme që eksploruesit u përpoqën më kot ta gjenin shumë kohë pas zhdukjes së tij të pashpjegueshme nga historia rreth shekullit të 14-të.

Por vendi i Srivijaya mund të jetë gjetur më në fund - nga ekipet lokale të peshkimit që bëjnë zhytje gjatë natës në lumin Musi, afër Palembang, në ishullin indonezian të Sumatrës.

Gjetjet e tyre të jashtëzakonshme janë thesare që variojnë që nga një statujë budiste e shekullit të tetë e mbushur me gurë të çmuar që vlen miliona paund - deri te bizhuteri të denja për mbretërit.

Dr. Sean Kingsley, një arkeolog britanik detar, tha: “Në pesë vitet e fundit, gjëra të jashtëzakonshme janë gjetur. Monedha të të gjitha periudhave, ari dhe statuja budiste, gurë të çmuar, të gjitha llojet e gjërave për të cilat mund të lexoni tek Sinbad Detari dhe të mendoni se ishin të sajuara. Në fakt është e vërtetë.”

Ai e përshkroi tokën si provë përfundimtare se Srivijaya ishte një "botë në ujë", ku njerëzit e saj që jetonin në lumë si njerëzit me varka moderne, ashtu siç shkruajnë tekstet e lashta: "Kur mbaroi qytetërimi, shtëpitë e tyre prej druri, pallatet dhe tempujt u fundosën të gjitha së bashku me të gjitha mallrat e tyre.”

Ai tha: “Duke u përplasur mbi krokodilët, peshkatarët vendas – njerëzit e sotëm të detit të Sumatrës – më në fund kanë zbuluar sekretin e Srivijaya”.

Hulumtimi do të publikohet në numrin e fundit të revistës Ëreckëatch, të cilën Kingsley e redakton.

Studimi për Srivijayan është pjesë e një botimi vjeshtor prej 180 faqesh, i cili fokusohet mbi Kinën dhe Rrugën Detare të Mëndafshit.

Image

Image

 

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco