Inteligjenca amerikane: Ndryshimet klimatike do të sjellin tensione

Inteligjenca amerikane: Ndryshimet klimatike do të sjellin tensione

09:09, 22/10/2021
A+ Aa A-

Ndryshimet klimatike do të çojnë në rritjen e tensioneve ndërkombëtare, paralajmëron komuniteti i inteligjencës amerikane.

Sipas raportit tĂ« publikuar, vendet do tĂ« zihen pĂ«r mĂ«nyrat e reagimit, ndĂ«rsa efektet do tĂ« ndihen mĂ« sĂ« shumti nĂ« vendet e varfra, tĂ« cilat kanĂ« mĂ« pak kapacitete pĂ«r t’u pĂ«rshtatur.

Raporti vlerëson ndikimin e klimës në sigurinë kombëtare deri në vitin 2040.

Ai thotĂ« se vendet do tĂ« pĂ«rpiqen t’i mbrojnĂ« ekonomitĂ« e tyre dhe tĂ« kĂ«rkojnĂ« avantazhe nĂ« zhvillimin e teknologjive tĂ« reja.

Sipas raportit, bota do të dështojë të bashkëpunojë dhe kjo do të sjellë konkurrencë të rrezikshme dhe paqëndrueshmëri.

Raporti prej 27 faqesh është i pari i tillë i publikuar nga të 18 agjencitë e inteligjencës në Shtetet e Bashkuara.

Ai vjen vetëm disa ditë para se presidenti amerikan, Joe Biden, të ndjekë një samit për klimën në Gllasgo të Skocisë, ku pritet të bëhen përpjekje për arritjen e një marrëveshjeje ndërkombëtare.

Raporti identifikon 11 vende dhe dy rajone, ku energjia, ushqimi, uji dhe siguria shëndetësore janë në rrezik të veçantë.

“Ato janĂ« mĂ« tĂ« varfra dhe mĂ« pak tĂ« afta pĂ«r t'u pĂ«rshtatur, gjĂ« qĂ« e rrit rrezikun e paqĂ«ndrueshmĂ«risĂ« dhe tĂ« konfliktit tĂ« brendshĂ«m”, thuhet nĂ« raport.

Pesë nga 11 vendet janë në Azinë Jugore dhe Lindore: Afganistani, Birmania, India, Pakistani dhe Koreja e Veriut; katër vende janë në Amerikën Qendrore dhe Karaibe: Guatemala, Haiti, Hondurasi dhe Nikaragua. Kolumbia dhe Iraku janë dy vendet e tjera.

Afrika Qendrore dhe shtetet e vogla në Paqësor janë gjithashtu në rrezik, thekson raporti./REL/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco