Shefi i NATO-s kritikon reagimin e Rusisë ndaj dëbimit të diplomatëve

Shefi i NATO-s kritikon reagimin e Rusisë ndaj dëbimit të diplomatëve

21:35, 20/10/2021
A+ Aa A-

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se i vjen keq për vendimin e Rusisë që të ndalojë punën e zyrës së aleancës në Moskë.

Duke folur në një konferencë për media në Bruksel, Stoltenberg tha se kjo masë nuk shërben për të promovuar dialogun ose mirëkuptimin reciprok.

Sidoqoftë, NATO do të mbetet e hapur për dialog, drejtpërdrejt ose përmes Këshillit NATO-Rusi, tha Stoltenberg.

Komentet vijnë pasi Moska tha se do të pezullojë punën e misionit të saj në selinë e NATO-s në Bruksel, nisur nga fillimi i nëntorit. Përveç kësaj, edhe misioni ushtarak i NATO-s në Moskë nuk do të lejohet të vazhdojë punën e tij.

Ky reagim i MoskĂ«s erdhi pasi NATO-ja tha se u ka tĂ«rhequr akreditimin tetĂ« diplomatĂ«ve rusĂ« nĂ« Bruksel, nĂ«n pretendimet se ata kanĂ« qenĂ« “oficerĂ« tĂ« padeklaruar tĂ« inteligjencĂ«s”.

NATO po ashtu tha se delegacioni i Moskës në aleancë do të përgjysmohet nga 20 veta në 10.

Stoltenberg tha të mërkurën se vendimi i NATO-s për të tërhequr akreditimet është bazuar në gjetjet e inteligjencës dhe shtoi se diplomatët në fjalë ishin operativë të inteligjencës ruse.

“AleatĂ«t kanĂ« shprehur shqetĂ«sim tĂ« madh pĂ«r kĂ«to lloje tĂ« aktiviteteve malinje qĂ« kemi parĂ« gjatĂ« viteve tĂ« fundit”, tha Stoltenberg.

Si shembuj, Stoltenberg përmendi përpjekjen e dështuar për grushtshtet në Mal të Zi në vitin 2016, sulmin me agjent nervor në qytetin Sallsbëri të Anglisë në vitin 2018 dhe përpjekjen për piraterim të Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike në po të njëjtin vit. /Rel/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco